O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-07-2022

Autor: Świat Rolnika

Choroba pęcherzykowa świń – choroba mylona z pryszczycą

Choroba pęcherzykowa świń

Choroba pęcherzykowa świń (SVD) jest wywoływana przez pikornawirusa z rodziny Picornavirdae, który łatwo rozprzestrzenia się w hodowlach komórek świń. 

Wirus SVD jest stabilny przy pH 5 i bardziej odporny na warunki kwasowe i zasadowe niż wirus pryszczycy. Do zniszczenia wirusa konieczne jest pH poniżej 2,5 lub powyżej 12,5. Jest niszczony przez wilgotne ciepło w temperaturze 60°C w ciągu 30 minut, ale w chłodnych, wilgotnych warunkach może przetrwać dłużej niż 4 miesiące i przetrwa bez końca w zakażonych, schłodzonych tkankach świń. Zidentyfikowano co najmniej 7 typów antygenowych.

Choroba pęcherzykowa świń a pryszczyca 

Chociaż wirus wywołujący wirus choroby pęcherzykowej świń (SVD) różni się od wirusa wywołującego pryszczycę (FMD), wywołuje u świń chorobę, która jest klinicznie nie do odróżnienia od FMD. Chociaż klinicznie choroba pęcherzykowa świń jest podobna do FMD, ma niewielki wpływ na produktywność. Często może być tak łagodna, że świnie nie wydają się kulawe, zwłaszcza jeśli są na ściółce ze słomy. Co więcej, jest to choroba stricte świńska i nie zaraża bydła, kóz, owiec ani innych gatunków. Dlaczego zatem uważa się za tak ważne, aby rządy, takie jak te w UE, wprowadzały kosztowną politykę uboju i zwalczania? 

Dzieje się tak z tego samego powodu, o którym po raz pierwszy wspomniano, a mianowicie, że jest klinicznie nie do odróżnienia od FMD. Obawiają się, że jeśli choroba świń rozprzestrzeni się w populacjach świń na obszarach wolnych od pryszczycy i na obrzeżach, hodowcy świń i weterynarze świń mogą przyzwyczaić się do obserwowania pęcherzyków na nosach i łapach świń i nie zgłaszać ich, ani nawet nie brać pod uwagę FMD.

Choroba pęcherzykowa świń

Objawy

Wirus w 90% przechodzi przez migdałki, ale może również przedostać się przez skórę głowy, języka, stopy i jelit. Następnie namnaża się w drenującym węźle chłonnym, a następnie powoduje wiremię (wirus przenoszony we krwi) w ciągu jednego dnia, a objawy kliniczne w ciągu dwóch dni. Przewód pokarmowy może być narażony na 107,5  cząstek bez infekcji, ale dawka wymagana do zakażenia pasma wieńcowego stopy to tylko 103,6  żywotnych cząstek wirusa. Choroba pęcherzykowa świń produkuje przeciwciała neutralizujące, które można wykryć 7 dni po zakażeniu, a szczyt osiągają 28 dni po zakażeniu.

Czytaj też: Szczepionka przeciwko ASF już niedługo? To byłby przełom

3trzy3.pl/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023