PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Wiadomości rolnicze / Wielkopolscy kłusownicy zatrzymani. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Wielkopolscy kłusownicy zatrzymani. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-28 17:30:00
kłusownicy

Kłusownicy zostali zatrzymani przez policjantów z Pobiedzisk (woj. wielkopolskie) wspólnie ze strażnikami leśnymi z Czerniejewa.

W związku ze sprawą policjanci zabezpieczyli kilka jednostek broni myśliwskiej oraz specjalistyczny sprzęt do tropienia zwierząt. O zdarzeniu poinformowała w czwartek Marta Mróz z poznańskiej policji. Jak podała, sprawa rozpoczęła się w kwietniu tego roku, kiedy to policjanci otrzymali pierwszy sygnał od mieszkańców z gminy Pobiedziska o tym, że na terenach leśnych Parku Krajobrazowego w Promnie znaleziono skórę zabitego dzika, a kilkanaście metrów dalej jego wnętrzności, tzw. patrochy.

Kłusownicy zatrzymani

"W związku z tym policjanci nawiązali współpracę ze strażnikami leśnymi. Po pewnym czasie strażnicy odkryli w lesie nielegalne nęcisko, które miało służyć wabieniu dzikiej zwierzyny. Po trzech miesiącach wspólnej pracy operacyjnej nastąpił przełom w sprawie. Materiał dowodowy, jaki zabrali policjanci, był podstawą do wydania prokuratorskiego postanowienia o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu dwóch osób podejrzanych o kłusownictwo" – podkreśliła Mróz.

Do zatrzymań podejrzanych doszło w połowie lipca. W toku czynności śledczy ustalili, że mężczyźni polowali na tym terenie już od dłuższego czasu; obserwowali nęcisko, a gdy zwierzyna się zbliżała, dokonywali odstrzału osobnika, nie mając na to pozwolenia.

"Ponadto okazało się, że jeden z nich – 48-latek z Pobiedzisk – jest członkiem Polskiego Związku Łowieckiego niedziałającym w żadnym kole łowieckim" – zaznaczyła Mróz.

W trakcie przeszukania policjanci zabezpieczyli trzy jednostki broni myśliwskiej, na które mężczyzna posiadał zezwolenie oraz wiatrówkę. Dodatkowo policjanci znaleźli specjalistyczny sprzęt termowizyjny i noktowizyjny, który służył sprawcom do obserwowania zwierzyny i jej odstrzału. Zabezpieczone zostały również narzędzia, które mogły im służyć do patroszenia upolowanej zwierzyny oraz truchła zwierząt; dzików, saren i jeleni.

Mróz zaznaczyła, że obaj mężczyźni usłyszeli już prokuratorskie zarzuty prowadzenia polowania bez wymaganego zezwolenia oraz odstrzału dzika i przywłaszczenia zwierzęcia. Decyzją prokuratora zostali objęci policyjnym dozorem. 

kłusownicy

Czytaj też: Kłusownicy odpowiedzą za swój czyn. Grozi im do 5 lat więzienia

PAP/fot. poznan.policja.gov.pl