PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Zełenski odwiedził Buczę – miejsce masowych rosyjskich zbrodni pod Kijowem 

Zełenski odwiedził Buczę – miejsce masowych rosyjskich zbrodni pod Kijowem 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-04 17:30:00
Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w poniedziałek miasto Bucza pod Kijowem, gdzie rosyjskie wojska popełniły masowe zbrodnie na ludności cywilnej. 

Codziennie znajdujemy ofiary rosyjskiego bestialstwa w tym mieście – powiedział Zełenski. W ocenie Zełenskiego powinno dojść do jak najszybszego spotkania prezydentów Ukrainy i Rosji. "Im dłużej Moskwa z tym zwleka, tym gorzej dla niej – stwierdził prezydent Ukrainy. W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy, na północny zachód od Kijowa, pochowano już ciała około 330-350 cywilów; dokładna liczba zamordowanych przez wojska rosyjskie osób wciąż jest ustalana.

Zełenski nakłania Rosję do rozmów 

"Negocjacje pokojowe z Rosją będą trudniejsze, odkąd poznaliśmy skalę rosyjskich zbrodni na ludności cywilnej. Te czyny powinny być zakwalifikowane jako ludobójstwo" – stwierdził Zełenski, cytowany przez agencję Reutera.

Dodał jednak, że w interesie Kijowa jest kontynuowanie wszelkich wysiłków na rzecz zakończenia wojny. "Jesteśmy w Europie, w XXI wieku. Dołożymy starań wojskowych i dyplomatycznych" – oświadczył Zełenski. Wypowiedź głowy państwa przekazała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

W ocenie Zełenskiego powinno dojść do jak najszybszego spotkania prezydentów Ukrainy i Rosji. "Im dłużej Moskwa z tym zwleka, tym gorzej dla niej. (...) Nasze wojska zajmują terytoria, które były dotąd okupowane i widzą zamęczonych cywilów – w beczkach, piwnicach. Bardzo trudno jest negocjować, widząc wcześniej coś takiego. Dlatego uważam, że Rosjanie powinni szybciej decydować się w sprawie rozmów (na szczeblu głów państw)" – powiedział Zełenski.

Zełenski

W Buczy pochowano już ponad 300 cywilów 

"Doprowadzimy do ukarania wszystkich rosyjskich zbrodniarzy. Zostaną postawieni przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości" – zadeklarował prezydent.

Po tym, jak rosyjskie wojska zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszły siły ukraińskie, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Doniesienia o zbrodniach napływają z Buczy, Irpienia, Hostomla, a także innych miejscowości.

W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy, na północny zachód od Kijowa, pochowano już ciała około 330-350 cywilów; dokładna liczba zamordowanych przez wojska rosyjskie osób wciąż jest ustalana.

Czytaj też: Komisja Europejska złagodzi sankcje nałożone na Rosję?

PAP/fot. fb Wołodymyr Zełenski