PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Zełenski chce odblokowania portów. Prezydent rozmawiał z Erdoganem

Zełenski chce odblokowania portów. Prezydent rozmawiał z Erdoganem

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-31 12:00:00
Zełenski

Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z przywódca Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o sposobach odblokowania czarnomorskich ukraińskich portów.

Prezydenci omówili również zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego, które stworzyła Rosja. Tymczasem turecka agencja Anatolia przekazała, że Erdogan w rozmowie zapewnił, że Turcja gotowa jest wesprzeć kontynuację negocjacji ukraińsko-rosyjskich.

Zełenski rozmawiał z Erdoganem

,,Rozmawialiśmy o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego wywołanych przez agresora, o sposobach odblokowania portów ukraińskich i o współpracy w sferze bezpieczeństwa" – napisał Zełenski na Twitterze.

Jak dodał, wraz z Erdoganem byli zgodni, że odbudowanie pokoju jest konieczne.

,,Doceniamy wsparcie Turcji w tym procesie" – napisał.

Tymczasem turecka agencja Anatolia przekazała, że Erdogan w rozmowie zapewnił, że Turcja gotowa jest wesprzeć kontynuację negocjacji ukraińsko-rosyjskich. Ankara gotowa jest też "do okazania większego wsparcia, w tym pośrednictwa" – głosi komunikat. Według tego oświadczenia strona turecka podkreśliła szczególną wagę morskiego korytarza dla eksportu ukraińskiej produkcji rolnej.

Wcześniej w poniedziałek Erdogan rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zaproponował mu, by w Stambule odbyły się rozmowy z udziałem Rosji, Ukrainy i ONZ. Erdogan zadeklarował gotowość Turcji do udziału w takim "mechanizmie obserwacyjnym" między Moskwą, Kijowem i ONZ. W rozmowie z Putinem podkreślił, że pokój powinien nastąpić jak najszybciej. 

Zełenski

Czytaj też: Chorwacja chce udostępnić swoje porty Ukrainie. Zboże popłynie przez Adriatyk?

PAP/fot.tt, Володимир Зеленський