PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ukraina praktycznie bez dostępu do morza. Blokady portów przynoszą duże straty

Ukraina praktycznie bez dostępu do morza. Blokady portów przynoszą duże straty

Autor: Michał Rybka 2022-05-10 12:30:00
blokady portów

Każdy kolejny dzień rosyjskiej okupacji Ukrainy oprócz ludzkiego cierpienia przynosi również straty finansowe. Dobitnie pokazują to blokady portów.

9 maja premier Ukrainy Denys Szmyhal wraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem podczas podróży roboczej zapoznali się z aktualną sytuacją portu w Odessie, czyli największego portu handlowego Ukrainy. 

Ukraina odcięta od głównego sposobu handlu 

Szef ukraińskiego rządu podkreślił, że świat już teraz odczuwa skutki wojny Rosji w kontekście globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, ponieważ żegluga na Morzu Czarnym jest zawieszona od 24 lutego.  

„Niektóre statki zostały zmuszone do wejścia do portów z powodu nalotów ostrzału, uszkodzeń i śmierci członków załogi. Obecnie w portach morskich Ukrainy zablokowanych jest prawie 70 jednostek pływających, w tym 10 w porcie w Odessie. Zdecydowana większość statków to masowce i drobnicowce. 90 mln ton produktów rolnych, które Ukraina planowała dostarczać do krajów Afryki, Azji i Europy, zostało zablokowanych” – powiedział Denys Szmychal. 

Według premiera część zapasów wywieziono transportem drogowym i kolejowym, inne są pod ostrzałem lub przejęte przez rosyjskie wojsko. Premier podkreślił, że Ukraina traci każdego dnia 170 mln dolarów z powodu zablokowanych portów, a potencjał eksportowy Ukrainy spadł o ponad połowę.

„Blokada ukraińskich portów morskich przez Rosję doprowadziła już do gwałtownego wzrostu cen pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego na światowych rynkach. I pomimo intencji agresora, aby wywołać kryzys żywnościowy na świecie, musimy zrobić wszystko razem, aby zapobiec głodowi w niektórych krajach” – powiedział Denys Szmychal. 

blokady portów

Blokady portów na Ukrainie destabilizują poszczególne państwa

Szef ukraińskiego rządu zaznaczył, że dziś Kreml próbuje dezinformować społeczność światową w celu zniesienia sankcji. Według niego winę za kryzys żywnościowy ponosi wyłącznie Rosja. 

„Świat musi zobaczyć, co się naprawdę dzieje i jak Rosja blokuje porty morskie Ukrainy, powodując niedobory żywności na świecie” – powiedział Denys Szmychal.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podkreślił, że Odessa odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie.

 „Miliony ton żywności są teraz zablokowane w Odessie. A to potencjalnie oznacza dramatyczną sytuację w wielu krajach na całym świecie. Dotyczy to zwłaszcza krajów rozwijających się. Z kolei Rosja jest w pełni odpowiedzialna za tę sytuację” – powiedział Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej zapewnił, że UE zrobi wszystko, co możliwe, aby rozwiązać problem katastrofy żywnościowej na świecie.

Czytaj też: Rosja w perfidny sposób wykorzystuje przejęte ukraińskie porty

źródła:agravery.com/fot.pixabay


Autor: Emilia Gromczak

Rosyjski statek nie wpuszczony do Egiptu. Wszystko przez kradzież zboża


Autor: Polska Agencja Prasowa

"Spiegel": Córka Putina jest w związku z szefem monachijskiego baletu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Niemcy zapewniają, że Ukraina może liczyć na ich pomoc w walce z Rosją


BULT SMOGOWICZE