PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Wiceminister rolnictwa Ukrainy: rosyjskie wojska ukradły już tony zboża

Wiceminister rolnictwa Ukrainy: rosyjskie wojska ukradły już tony zboża

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-30 14:30:00
rosyjskie wojska

Rosyjskie wojska ukradły już „kilkaset tysięcy ton” zboża na okupowanych terenach – poinformował ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.

Wysocki wyraził obawy, że łupem Rosjan padnie większość z łącznie 1,5 mln ton ziarna przechowywanego na okupowanych terenach. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy w piątek w specjalnym oświadczeniu potępiło "zbrodnicze działania Rosji związane z tzw. „wywłaszczeniem” upraw czyli kradzieżą zboża w obwodzie chersońskim."

Zbrodnie wojenne Rosjan

„Kradnąc zboże, co rosyjskie wojska nazywają „wywłaszczeniem”, Rosja idzie drogą stalinowców i nazistów” – stwierdzili ukraińscy dyplomaci.

MSZ podkreśliło, że grabież zboża z regionu Chersonia, blokowanie transportu zbóż w ukraińskich portach i na szlaków żeglugowych zagrażają światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Dyplomaci przypomnieli, że Ukraina dostarcza żywność prawie 400 milionom ludzi na całym świecie, ukraińskie zboże jest tradycyjnie eksportowane do Europy, Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji.

„Swoimi nielegalnymi działaniami Rosja w rzeczywistości okrada nie tylko Ukrainę, ale także konsumentów za granicą. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że około 1,7 miliarda ludzi może stanąć w obliczu ubóstwa i głodu z powodu przerw w dostawach żywności w wyniku wojny na pełną skalę toczonej przez Rosję przeciwko Ukrainie. Ponadto Rosja nadal celowo blokuje prace siewne na Ukrainie, niszcząc maszyny rolnicze i przeprowadzając uderzenia rakietowe w całym naszym kraju” – czytamy w oświadczeniu.

MSZ podkreśliło, że kradzież ukraińskiego zboża jest kolejnym dowodem destrukcyjnych działań Rosji, które naruszają podstawowe zasady Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) - zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i przezwyciężenie głodu.

Rosyjskie wojska jak naziści

MSZ Ukrainy zdecydowanie potępia zbrodnicze działania jakich dopuszczają się rosyjskie wojska, a które wprost uderzają w ludność cywilną Ukrainy.

Chodzi o działania związane z tzw. „wywłaszczeniem” upraw czyli kradzieżą zboża w obwodzie chersońskim, informuje w piątek Ukrinform. Komisarz Rady Najwyższej ds. praw człowieka Ludmiła Denisowa kilkakrotnie informowała, że rosyjscy najeźdźcy wywożą zboże i żywność z tymczasowo okupowanych terytoriów.

Strona internetowa Zgromadzenia Ustawodawczego Terytorium Krasnojarskiego Federacji Rosyjskiej opublikowała tekst o planach „wywłaszczenia nadwyżek zbiorów rolnych z regionu Chersonia”.

W związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oświadczyło, że decyzja Zgromadzenia Ustawodawczego Ziemi Krasnojarskiej jest niczym innym jak bezpośrednią kontynuacją zbrodniczej polityki rządu sowieckiego odpowiedzialnego za Hołodomor w latach 1932-1933 i masowy sztuczny głód w latach 1921-1923 i 1946-1947.

Czyraj również: MSZ Ukrainy: Rosja kontynuuje dzieło stalinowców i nazistów

PAP/fot. FB Генеральний штаб ЗСV


Autor: Emilia Gromczak

Rosyjski statek nie wpuszczony do Egiptu. Wszystko przez kradzież zboża


Autor: Polska Agencja Prasowa

"Spiegel": Córka Putina jest w związku z szefem monachijskiego baletu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Niemcy zapewniają, że Ukraina może liczyć na ich pomoc w walce z Rosją


BULT SMOGOWICZE