PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / MSZ Ukrainy: Rosja kontynuuje dzieło stalinowców i nazistów

MSZ Ukrainy: Rosja kontynuuje dzieło stalinowców i nazistów

Autor: Tomasz Racki 2022-04-29 08:04:00
rosja

MSZ Ukrainy zdecydowanie potępia zbrodnicze działania jakich dopuszcza się Rosja, a które wprost uderzają w ludność cywilną Ukrainy.

Chodzi o działania związane z tzw. „wywłaszczeniem” upraw czyli kradzieżą zboża w obwodzie chersońskim, informuje w piątek Ukrinform. Komisarz Rady Najwyższej ds. praw człowieka Ludmiła Denisowa kilkakrotnie informowała, że rosyjscy najeźdźcy wywożą zboże i żywność z tymczasowo okupowanych terytoriów.

„Rosja kontynuuje zbrodniczą politykę”

Strona internetowa Zgromadzenia Ustawodawczego Terytorium Krasnojarskiego Federacji Rosyjskiej opublikowała tekst o planach „wywłaszczenia nadwyżek zbiorów rolnych z regionu Chersonia”.

W związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oświadczyło, że decyzja Zgromadzenia Ustawodawczego Ziemi Krasnojarskiej jest niczym innym jak bezpośrednią kontynuacją zbrodniczej polityki rządu sowieckiego odpowiedzialnego za Hołodomor w latach 1932-1933 i masowy sztuczny głód w latach 1921-1923 i 1946-1947.

Rosja idzie drogą hitlerowców

„Kradnąc zboże, co najeźdźcy nazywają „wywłaszczeniem”, Rosja idzie drogą stalinowców i nazistów” – stwierdzili ukraińscy dyplomaci.

MSZ podkreśliło, że grabież zboża z regionu Chersonia, blokowanie transportu zbóż w ukraińskich portach i na szlaków żeglugowych zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Dyplomaci przypomnieli, że Ukraina dostarcza żywność prawie 400 milionom ludzi na całym świecie, ukraińskie zboże jest tradycyjnie eksportowane do Europy, Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji.

„Swoimi nielegalnymi działaniami Rosja w rzeczywistości okrada nie tylko Ukrainę, ale także konsumentów za granicą. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że około 1,7 miliarda ludzi może stanąć w obliczu ubóstwa i głodu z powodu przerw w dostawach żywności w wyniku wojny na pełną skalę toczonej przez Rosję przeciwko Ukrainie. Ponadto Rosja nadal celowo blokuje prace siewne na Ukrainie, niszcząc maszyny rolnicze i przeprowadzając uderzenia rakietowe w całym naszym kraju” – czytamy w oświadczeniu.

Rosjanie kradną zboże

MSZ podkreśliło, że kradzież ukraińskiego zboża jest kolejnym dowodem destrukcyjnych działań Rosji, które naruszają podstawowe zasady Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) – zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i przezwyciężenie głodu.

„Taka polityka państwa-agresora stawia pod znakiem zapytania celowość jego członkostwa w FAO i innych organizacjach międzynarodowych” – powiedział minister.

W związku z tym Ukraina domaga się od Rosji zaprzestania kradzieży zboża, odblokowania ukraińskich portów, przywrócenia swobody żeglugi i zezwolenia na przepływ statków handlowych, a także wzywa społeczność międzynarodową do zaostrzenia sankcji gospodarczych w celu powstrzymania rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, zapobieżenia humanitarnej katastrofie i pogorszeniu sytuacji w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.

Czytaj także: Ruscy żołnierze urządzili kwaterę w… chlewni. Tam, gdzie ich miejsce

PAP/fot. pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

UE uzgodniła kolejne 500 mln euro na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych


Autor: Polska Agencja Prasowa

KE: Rosjanie celowo niszczą ukraińskie magazyny żywności


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szefowa KE: Rosja wstrzymuje dostawy żywności. Wykorzystuje to jako broń


BULT SMOGOWICZE