PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Upały dają się we znaki Rumunii. Zużycie wody będzie ograniczone

Upały dają się we znaki Rumunii. Zużycie wody będzie ograniczone

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-26 19:30:00
zużycie wody

Zużycie wody przez rekordowe upały w Rumunii będzie ograniczone. Lokalny rząd wyda dyspozycje w tym tygodniu.

Jak powiedział w rozmowie z rumuńskimi mediami, m.in. radiem Digi FM, odpowiedzialny za zasoby wodne tego kraju minister Tanczos Barna, w tym tygodniu rząd wyda dyspozycje zwiększające liczbę gmin zobowiązanych do oszczędzania wody. Wszystko przez rekordowe upały w tym kraju.

Ograniczone zużycie wody w Rumunii

Z powodu utrzymujących się od weekendu ponad 40-stopniowych upałów i pogłębiającej się suszy rząd Rumunii ogłosił w poniedziałek konieczność wprowadzenia dalszych restrykcji w zużywaniu wody w tym kraju. Zużycie wody będzie ograniczone.

Jak powiedział w rozmowie z rumuńskimi mediami, m.in. radiem Digi FM, odpowiedzialny za zasoby wodne tego kraju minister Tanczos Barna, w tym tygodniu rząd wyda dyspozycje zwiększające liczbę gmin zobowiązanych do oszczędzania wody.

Sprecyzował, że zgodnie z obowiązującymi w Rumunii przepisami rolnicy zostali zobowiązani do pobierania podczas suszy wody z cieków wodnych w taki sposób, aby nie wyhamować biegu rzeki. Dodał, że do sytuacji takiej blokady doszło w ostatnich dniach w pobliżu miasta Braszów, w centrum kraju.

“Rolnicy zamierzający nawadniać swoje tereny wodą z rzek i jezior powinni najpierw skontaktować się z powiatowymi oddziałami agencji (ds. zasobów wodnych) – wyjaśnił minister Barna, zaznaczając, że w poniedziałek poziom wód w Rumunii jest zdecydowanie poniżej średniej rocznej.

“Sytuacja jest bardzo skomplikowana. Skupiamy się obecnie na utrzymaniu rezerw wodnych na dużych zbiornikach” – dodał Barna, precyzując, że priorytetem dla rządu jest zapewnienie pracy elektrowniom wodnym.

zużycie wody Rumunia

Rekordowe upały

Rekordowe upały dają się we znaki Rumunii. Jak poinformowała we wtorek dyrekcja rządowej agencji ds. zarządzania zasobami wodnymi (AR), w wielu gminach prowadzone są pilne prace polegające na odmuleniu studni. Kierownictwo AR apeluje do obywateli o to, aby zużycie wody było ograniczane. Władze podały, że susza widoczna jest w rumuńskich rzekach i w jeziorach, gdzie poziom wód znacznie się obniżył.

Wskaźnik wypełnienia głównych jezior kraju oszacowano na 77 proc. Dla 40 największych zbiorników wodnych Rumunii średni współczynnik ich wypełnienia wynosi – według AR – 70 proc.

Czytaj również: Pożary w Południowej Europie. Tragiczne skutki fali upałów

fot.pixabay.com