PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Susza w Rumunii trwa! 345 miejscowości jest zaopatrywane w wodę

Susza w Rumunii trwa! 345 miejscowości jest zaopatrywane w wodę

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-19 15:15:00
Susza

Susza w Rumunii spowodowała konieczność dostarczania do 345 miejscowości wody poprzez beczkowozy. Problemy występują również w Mołdawii.

Jak poinformowała we wtorek dyrekcja rządowej agencji ds. zarządzania zasobami wodnymi (AR), w wielu gminach prowadzone są pilne prace polegające na odmuleniu studni. Kierownictwo AR apeluje do obywateli o ograniczenie zużycia wody. Władze podały, że susza widoczna jest w rumuńskich rzekach i w jeziorach, gdzie poziom wód znacznie się obniżył.

Susza na południu Europy

Wskaźnik wypełnienia głównych jezior kraju oszacowano na 77 proc. Dla 40 największych zbiorników wodnych Rumunii średni współczynnik ich wypełnienia wynosi – według AR – 70 proc. Susza doprowadziła też do ograniczeń w dostępie do wody w sąsiedniej Mołdawii. We wtorek kiszyniowska telewizja TV8 podała, że wraz z upałami poziom wody w Dniestrze, głównej rzece kraju, należy uznać za bliski krytycznego.

Choć mołdawska agencja prasowa IPN tłumaczy remontem infrastruktury częściowe ograniczenie dostaw wody w centrum Kiszyniowa, ale portal Realitatea zauważa, że poziom przepływającego przez Mołdawię Dniestru jest w związku z suszą bliski krytycznego.

Portal odnotował, że w poniedziałek średni poziom wody na Dniestrze wynosił 8,5 m, czyli był o zaledwie 0,2 m wyższy od poziomu uznawanego za krytyczny. Mołdawskie media przypominają, że od kilku dni władze kraju kierują liczne apele do obywateli o ograniczenie zużycia wody.

Susza

Susza w Polsce trwa

Wysokie temperatury dotykają cały nasz kraj. Szczególnie w województwie opolskim susza hydrologiczna opanowała rzeki.

We wtorek wrocławskie biuro Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego poinformowało, że rzeki województwa opolskiego borykają się z suszą hydrologiczną. Zdaniem hydrologów, w kolejnych dniach na zlewniach tych rzek możliwe jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej wskaźnika SNQ.

"Na rzekach województwa opolskiego panuje susza hydrologiczna – poinformowało we wtorek wrocławskie biuro Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej"- Państwowego Instytutu Badawczego.

Wydane we wtorek ostrzeżenie obowiązuje do odwołania i obejmuje obszar zlewni Opawy, Opawicy, Psiny, Odry od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej, Straduni i Osobłogi (opolskie, śląskie).

Zdaniem hydrologów, w kolejnych dniach na zlewniach tych rzek możliwe jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej wskaźnika SNQ, który jest jedną z ważniejszych charakterystyk hydrologicznych stanowiących m.in. podstawę planowania i projektowania w zakresie inżynierii wodnej, zapobiegania skutkom suszy i zarządzania zasobami śródlądowych wód powierzchniowych. 

Czytaj również: Pożary w Południowej Europie. Tragiczne skutki fali upałów

PAP/fot.pixabay