PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ukraina uruchomiła pilotażowy eksport zboża na Litwę koleją

Ukraina uruchomiła pilotażowy eksport zboża na Litwę koleją

Autor: Świat Rolnika 2022-05-25 15:00:00
Eksport zboża

Pilotażowy eksport zboża między Ukrainą a Litwą z pominięciem Białorusi opłacił się – o tym powiedział szef Kolei Litewskich Egidius Lazauskas.

„Dalsza częstotliwość lotów będzie zdeterminowana potrzebami firm przewozowych oraz konkurencją z innymi przewoźnikami. Zostało to zgłoszone przez CTS” – pisze agronews.ua. Według niego, obecnie planowane jest dostarczanie magazynów z ładunkiem 1,5 tys. ton na Litwę raz w tygodniu, ponieważ litewskie koleje podpisały kilka umów na przewóz towarów z Ukrainy.

Pomoc w eksporcie zboża

„Obecna cena to około 60 tysięcy euro w obie strony. Pytanie, ile by to kosztowało, gdyby takich obciążeń było znacznie więcej i działały korzyści skali. W każdym razie transport pilotażowy z Ukrainy opłacił się: wyciągnięto wiele lekcji i zapadnie decyzja, jak ulepszyć te usługi, ponieważ naszym zdaniem perspektywy są bardzo dobre” – powiedział Lazauskas.

UE po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów czarnomorskich, z obawy przed niedoborami dostaw żywności, chce ułatwić Ukrainie eksport zboża.

Miałyby one być wysyłane poprzez unijne porty i składowane na terytorium UE. W czwartek Komisja Europejska przedstawiła plan działań w tej sprawie. Ukraina jest jednym z najważniejszych na świecie eksporterów zbóż i roślin oleistych. Przed wojną eksportowała te produkty w 90 proc. poprzez swoje porty położone nad Morzem Czarnym, skąd trafiały do Europy, Chin i Afryki. Dziś porty te są jednak zablokowane przez marynarkę wojenną Rosji, co drastycznie ograniczyło sprzedaż tych produktów.

Eksport zboża z Ukrainy interesuje USA

„Stany Zjednoczone ściśle współpracują ze swoimi sojusznikami w celu znalezienia tras eksportu krytycznych dostaw zboża z Ukrainy” – informuje CNN.

Zauważa, że jest to trudna sprawa, dlatego też administracja USA wraz z międzynarodowymi partnerami analizuje „szeroki wachlarz możliwości bezpiecznego eksportu żywności koleją, morzem i powietrzem”.

Zdaniem dyplomatów kwestia ta będzie jednym z głównych tematów rozmów podczas spotkania w ONZ w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego, któremu w środę i czwartek w Nowym Jorku będzie przewodniczył sekretarz stanu USA Anthony Blinken.

Jak poinformował Ukrinform, stała przedstawiciel USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield przekazała, że administracja w Waszyngtonie współpracuje z Kongresem nad przyjęciem pakietu odpowiedzi na zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego (w tym eksport zboża), który zapewni wykorzystanie 11 mld USD w ciągu najbliższych trzech lat. Ambasador Linda Thomas-Greenfield relacjonowała także dyskusje na szczeblu międzynarodowym dotyczące możliwości utworzenia korytarzy humanitarnych dla transportu produktów spożywczych z Ukrainy.

Czytaj również: KE: Eksport zbóż z Ukrainy korytarzami solidarnościowymi

Agronews/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Le Figaro: Przez Merkel Niemcy uzależniły się od Kremla


Autor: Polska Agencja Prasowa

Blinken: Rosyjska agresja przyniesie głód dla 40-50 mln ludzi


BULT SMOGOWICZE