PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ukraina: umowa o eksporcie zboża musi gwarantować bezpieczeństwo południa kraju

Ukraina: umowa o eksporcie zboża musi gwarantować bezpieczeństwo południa kraju

Autor: Tomasz Racki 2022-07-22 09:55:00
umowa o eksporcie zboża

Umowa o eksporcie zboża z Ukrainy między Turcją, Rosją i ONZ może być podpisana w piątek w Stambule – poinformowało MSZ Ukrainy. 

Musi ona gwarantować bezpieczeństwo południowej Ukrainy i transportu produktów rolnych – powiedział w czwartek wieczorem rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.

Umowa o eksporcie zboża zostanie dziś podpisana?

Kolejna runda rozmów w tej sprawie odbędzie się w Stambule. "W sumie może zostać podpisany dokument, który zobowiąże strony do gwarantowania funkcjonowania szlaków eksportowych na Morzu Czarnym" – oznajmił rzecznik.

Nikołenko podkreślił, że delegacja ukraińska podpisze tylko wtedy to porozumienie, gdy będzie ono gwarantowało bezpieczeństwo Ukrainy i "mocne pozycje" jej sił zbrojnych na Morzu Czarnym.

Wcześniej biuro tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana poinformowało, że przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ podpiszą w piątek w Stambule umowę. Umowa o eksporcie ma zagwarantować bezpieczeństwo transportu. 

Podczas ceremonii podpisania wypracowanego pod auspicjami ONZ porozumienia obecny będzie sekretarz generalny tej organizacji Antonio Guterres, stronę turecką będzie reprezentował prezydent Erdogan – dodano w komunikacie. Nie przedstawiono dalszych szczegółów.

umowa o eksporcie zboże

Czytaj także: Liban odmówił skradzionego ukraińskiego zboża. Popłynęło do Syrii

PAP/fot. pixabay