PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Eksport ukraińskiego zboża odblokowany? Drugie spotkanie delegatów

Eksport ukraińskiego zboża odblokowany? Drugie spotkanie delegatów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-18 21:30:00
Eksport ukraińskiego zboża

Hulusi Akar powiedział, że drugie spotkanie delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji  może odbyć się w tym tygodniu. Będzie na nim omawiany eksport ukraińskiego zboża. 

Turecki minister obrony mówi o spotkaniu, na którym będzie omawiany temat odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. Pierwsze rozmowy w tej sprawie przeprowadzono w środę. W środę, po spotkaniu delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w Stambule sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że udało się zrobić "istotny krok naprzód" w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

Eksport ukraińskiego zboża tematem rozmów 

Akar oznajmił w poniedziałek, że powstał już "ogólny plan", dotyczący korytarza eksportowego. Podczas następnego spotkania omawiane będą szczegóły techniczne porozumienia, kwestia ustanowienia punktów kontrolnych i bezpiecznych szlaków transportowych, co pozwoli na bezpieczny eksport ukraińskiego zboża.

Agencja Reutera podaje, powołując się na służby prasowe Kremla, że we wtorek, podczas spotkania w Teheranie, prezydent Władimir Putin i turecki przywódca Recep Tayyip Erdogan będą omawiać kwestię odblokowania eksportu zboża z Ukrainy.

W środę, po spotkaniu delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w Stambule sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że udało się zrobić "istotny krok naprzód" w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

"Mamy nadzieję, że kolejne kroki pozwolą nam osiągnąć formalne porozumienie" – dodał Guterres, ale zastrzegł, że konieczne są jeszcze "prace techniczne, by zmaterializować postępy" osiągnięte podczas środowych negocjacji.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, transportowanego głównie drogą morską. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach na wybrzeżu Morza Czarnego, blokowanych przez rosyjskie okręty.

Eksport ukraińskiego zboża

Czytaj też: Rosja zezwoli na eksport zboża? MSZ Ukrainy: Jesteśmy bliscy porozumienia
 

PAP/fot. pixabay