PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ukraińskie zboże odblokowane? Problem będzie omawiany w Stambule

Ukraińskie zboże odblokowane? Problem będzie omawiany w Stambule

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-12 17:30:00
Ukraińskie zboże

Ukraińskie zboże z portów na Morzu Czarnym może zostać odblokowane. W środę w Stambule odbędą się rozmowy delegacji wojskowych z Turcji, Ukrainy i Rosji.

Jak poinformował turecki minister obrony Hulusi Akar, delegacje z Turcji, Ukrainy i Rosji będą rozmawiać w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne; w negocjacjach weźmie udział przedstawiciel ONZ.

Ukraińskie zboże w portach może zostać odblokowane?

Jak oświadczył resort obrony Turcji, organizacja tego spotkania została poprzedzona wizytą przedstawicieli ministerstwa w Moskwie, a następnie rozmowami z ukraińską delegacją w Ankarze. Akar rozmawiał również ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy i Rosji, Ołeksijem Reznikowem i Siergiejem Szojgu.

"Po tych wszystkich (przygotowaniach) delegacje z Turcji, Ukrainy, Rosji i ONZ spotkają się w środę w Stambule i przedyskutują kwestię bezpiecznego transferu na międzynarodowe rynki zboża zalegającego w ukraińskich portach" – oznajmił Akar.

Pod koniec czerwca wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki poinformował, że rosyjscy najeźdźcy ukradli z okupowanych terenów Ukrainy ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed rozpoczęciem inwazji. Pojawiły się również doniesienia, że z Melitopola na południu kraju Rosjanie wysyłają codziennie od 30 do 50 ciężarówek ze zbożem.

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, przewożonego głównie drogą morską. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach na wybrzeżu Morza Czarnego, blokowanych przez rosyjskie okręty.

Ukraińskie zboże

Czytaj też: Kowalczyk: Pomoc Ukrainie w eksporcie zboża to nasz obowiązek

PAP/fot. pixabay