PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / UE zacieśnia współpracę z Mołdawią przez zniesienie ceł na produkty rolne

UE zacieśnia współpracę z Mołdawią przez zniesienie ceł na produkty rolne

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-18 18:00:00
produkty rolne

Unia Europejska pogłębia stodunku handlowe z Mołdawią. Kolejne produkty rolne z tego kraju będą eksportowane do UE bez obciążenia cłami. 

Rada UE liberalizuje handel kolejnymi produktami rolnymi z Mołdawii. W poniedziałek przyjęto rozporządzenie tymczasowo liberalizujące handel siedmioma mołdawskimi produktami rolnymi, które dotychczas nie były jeszcze objęte ułatwieniami. Na liście znalazły się głównie warzywa oraz owoce.

Mołdawskie produkty rolne objęte ułatwieniami 

Rada UE przyjęła w poniedziałek rozporządzenie tymczasowo liberalizujące handel siedmioma mołdawskimi produktami rolnymi, które dotychczas nie były jeszcze objęte ułatwieniami. Na liście znalazły się takie produkty rolne, jak pomidory, czosnek, winogrona stołowe, jabłka, wiśnie, śliwki i sok winogronowy.

"Nie możemy przeoczyć wpływu, jaki rosyjska agresja na Ukrainę wywiera na Mołdawię. Po zniesieniu ceł na pozostałe produkty rolne, które nie zostały jeszcze w pełni zliberalizowane, Mołdawia może teraz eksportować do UE co najmniej dwa razy więcej tych produktów bez ceł. Dzięki tym wyjątkowym środkom UE pogłębia stosunki handlowe z Mołdawią i pokazuje swoje poparcie dla stabilizacji gospodarki Mołdawii"  powiedział czeski minister przemysłu i handlu Jozef Sikela, którego kraj sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

produkty_rolne_czosnek

Problemy Mołdawii 

Agresja Rosji na Ukrainę wywarła negatywny wpływ na zdolność Mołdawii w handlu z resztą świata. Produkty rolne były w dużej mierze eksportowane w oparciu o infrastrukturę ukraińską. Oprócz tego, Mołdawia utraciła dostęp do swoich rynków na Ukrainie, w Rosji i na Białorusi.

Kraj boryka się również z największą od 25 lat suszą, która sprawiła, że tegoroczne  zbóż będą w tym kraju znacząco mniejsze niż normalnie. Według podlegającej ministerstwu rolnictwa agencja Wody Mołdawskie w ostatnich miesiącach ubytek wód zanotowano w przepływających przez Mołdawię rzekach Dniestr oraz Prut. Cytowani przez kiszyniowską telewizję Canal2 przedstawiciele organizacji rolniczych twierdzą, że w wielu rejonach Mołdawii susza zaczęła zagrażać uprawom kukurydzy.

Sprawdź również: Mołdawskie jagody przez wojnę trafią na rynki europejskie

fot.pixabay.com