PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Przerażające pożary w Hiszpanii. Spłonęło 60 tys. hektarów lasów i łąk

Przerażające pożary w Hiszpanii. Spłonęło 60 tys. hektarów lasów i łąk

Autor: Świat Rolnika 2022-07-20 10:30:00
pożary

Pożary w Hiszpanii nie odpuszczają. Jak oszacowały władze, w trakcie trwającej od tygodnia fali upałów spłonęło już ponad 60 tys. hektarów lasów i łąk.

Rząd Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii, podał w komunikacie, że od czwartku tropikalne upały przyczyniły się do wybuchu pożarów, które łącznie strawiły na tym obszarze już ponad 20 tys. hektarów drzewostanów oraz łąk.

Pożary trawią Hiszpanię

Jedną z najbardziej doświadczonych wspólnot autonomicznych jest jednak Kastylia i Leon, na zachodzie Hiszpanii, pożary strawiły prawie 30 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych, głównie w prowincji Zamora.

Z opublikowanych we wtorek wieczorem danych obrony cywilnej wynika, że szybko postępujący żywioł zabił w tej prowincji dwie osoby oraz zranił 15. Wśród nich jest rolnik z okolic Zamory, któremu udało wydostać się z otoczonej przez płomienie koparki i uciec przed ogniem.

W nocy z wtorku na środę duże pożary występują również w Estremadurze, Andaluzji, Asturii oraz w Katalonii. Służby twierdzą, że spodziewany w środę wzrost temperatury powietrza w Hiszpanii wraz z silnymi wiatrami będzie stanowił czynnik utrudniający ekipom strażackim walkę z żywiołem.

pożary

Czytaj też: Kraje Beneluxu przygotowują się na nadchodzące upały

PAP/fot.pixabay