PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ogromne pożary z Portugalii i Hiszpanii. Jednym z podpalaczy 14-latek

Ogromne pożary z Portugalii i Hiszpanii. Jednym z podpalaczy 14-latek

Autor: Świat Rolnika 2022-07-19 22:00:00
pożary

Pożary trawią Portugalię i Hiszpanię. Strażacy walczą już z 30 dużymi pożarami lasów i łąk. Walkę z ognistym żywiołem utrudnia strażakom silny wiatr.

Jak podaje hiszpańska obrona cywilna, największych rozmiarów pożar trawi gminy w prowincji Zamora, w zachodniej części kraju, gdzie po południu prowadzona była ewakuacja ludności. Temperatura powietrza co prawda spadła tam poniżej 40 st. C, ale ogień szybko rozprzestrzenia się za sprawą wiatru dochodzącego w niektórych miejscach do 70 km na godzinę.

Pożary na Półwyspie Iberyjskim

Ekipy ratownicze potwierdzają, że właśnie z powodu porywistego wiatru utrudnione są prace przy całkowitym wygaszeniu pożarów. Przykładem mogą być pożary w Pont de Villomara, w katalońskiej prowincji Barcelona, gdzie pomimo chwilowego opanowania ognia, żywioł pojawił się ponownie.

Tymczasem po portugalskiej stronie granicy służby podały we wtorek, że w ostatnich godzinach w różnych rejonach kraju udało im się ująć czterech podpalaczy lasów. Jeden z nich ma zaledwie 14 lat.

We wtorek w Portugalii największy pożar występuje w okolicy miejscowości Murca, na północy, gdzie w poniedziałek w płomieniach zginęły dwie osoby. Od niedzieli w rejonie tym spłonęło ponad 10 tys. hektarów lasów i łąk.

pożary

Czytaj też: Kraje Beneluxu przygotowują się na nadchodzące upały

PAP/fot.pixabay