PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Pożary trawią tereny Portugalii. Rannych zostało już 29 osób

Pożary trawią tereny Portugalii. Rannych zostało już 29 osób

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-11 19:00:00
Pożary

Pożary od kilku dni pustoszą północną i środkową Portugalię. Rannych zostało już 29 osób, w tym 12 strażaków – poinformowała agencja Associated Press.

Ponad 3 tysiące strażaków wspomaganych przez 60 samolotów gaśniczych walczyło w niedzielę z pożarami. Ogień ogarnął również południowy zachód sąsiedniej Hiszpanii, gdzie władze zmuszone były ewakuować 30 osób. Unia Europejska ostrzega, że z powodu zmian klimatu obecny rok będzie jednym z najtrudniejszych, jeżeli chodzi o klęski żywiołowe takie jak susze i ogromne pożary.

Pożary trawią północną i środkową część Portugalii

By pomóc Portugalii, Unia Europejska uruchomiła program, który pozwala krajom członkowskim dzielić się sprzętem gaśniczym. Hiszpania zareagowała szybko, wysyłając dwa samoloty. Portugalia od dawna cierpi z powodu pożarów lasów, które bywają tragiczne w skutkach. W 2017 roku zginęło w nich ponad 100 osób. Unia Europejska ostrzega, że z powodu zmian klimatu obecny rok będzie jednym z najtrudniejszych, jeżeli chodzi o klęski żywiołowe takie jak susze i ogromne pożary.

W związku z prognozami pogody, które wskazują na bardzo poważne ryzyko pożarów na terenach wiejskich, premier Portugalii Antonio Costa odwołał planowaną wizytę w Mozambiku. Portugalski prezydent Marcelo Rebelo de Sousa również odwołał swoją podróż do Nowego Jorku, gdzie miał przemawiać na forum Rady Gospodarczo-Społecznej ONZ. W czerwcu 96 proc. powierzchni Portugalii zostało sklasyfikowane jako obszary "ekstremalnej" lub "dotkliwej" suszy. Kraj przeżywa obecnie falę upałów z temperaturami sięgającymi 43 stopni Celsjusza. Zakazano wstępu do niektórych lasów, używania maszyn rolniczych, które mogą krzesać oskry, odpalania fajerwerków i rozpalania ognisk. 


Pożary

Czytaj też: Ogromny pożar na południu Francji. Płonie 600 hektarów ziemi

PAP/fot. pixabay