PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Pożar w Andaluzji ugaszony. Strawił 3,5 tys. ha lasów i nieużytków

Pożar w Andaluzji ugaszony. Strawił 3,5 tys. ha lasów i nieużytków

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-10 15:15:00
Pożar

Hiszpańska straż pożarna ugasiła w piątek rozległy pożar na terenie masywu górskiego Sierra Bermeja, w Andaluzji, w południowej części kraju.

Przez dwa dni ogień strawił tam 3,5 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych. Podczas walki z żywiołem, który pojawił się w środę w lesie na terenie gminy Pujerra, rannych zostało trzech strażaków. 

Strażacy ugasili pożar w Andaluzji 

Lokalne władze poinformowały, że do piątkowego popołudnia do swoich domów wróciły wszystkie z ok. 3 tys. osób, które zostały wcześniej ewakuowane z powodu zagrożenia.

Reprezentujący ekipę ratowniczą Juan Sanchez wyjaśnił, że pożar opanowano w nocy z czwartku na piątek. Dodał, że w piątek po południu trwa dogaszanie pogorzeliska.

Podczas walki z żywiołem, który pojawił się w środę w lesie na terenie gminy Pujerra, rannych zostało trzech strażaków. 

Pożar

3 tysiące osób ewakuowanych 

Trzech strażaków zostało rannych podczas walki z pożarem trawiącym od środy lasy w położonym w masywie górskim Sierra Bermeja, w Andaluzji, na południu Hiszpanii. W czwartek rano ewakuowano tam ponad 3 tys. osób zagrożonych żywiołem.

Jak poinformowało andaluzyjskie przedstawicielstwo rządu Hiszpanii, jeden z poszkodowanych strażaków, który został już przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Maladze, ma poparzone 25 proc. ciała.

Reprezentujący rząd Francisco Javier Salas wyjaśnił, że walkę strażaków z żywiołem utrudniają wysokie temperatury powietrza oraz porywisty wiatr, który szybko zmienia kierunki.

Według szacunków obrony cywilnej prowincji Malaga na terenie, której znajduje się ogarnięty żywiołem masyw górski, w walce z ogniem bierze udział około pół tysiąca strażaków.

Z dotychczasowych ustaleń ekipy ratowniczej wynika, że ogień pojawił się w środę po południu na terenie gminy Pujerra w jednym z kompleksów leśnych Sierra Bermeja.

Ostatni duży pożar na terenie tego andaluzyjskiego masywu górskiego wybuchł we wrześniu 2021 r. W jego rezultacie doszło do spalenia ponad 10 tys. hektarów lasu i nieużytków rolnych.

 

Czytaj też: Inflacja w Hiszpani szaleje. Ceny żywności najwyższe od dekad

PAP/fot. tt Nicole Reiher, european pressphoto agency