PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Inflacja w Hiszpani szaleje. Ceny żywności najwyższe od dekad

Inflacja w Hiszpani szaleje. Ceny żywności najwyższe od dekad

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-14 15:03:00
ceny żywności

Krajowy Instytut Statystyki (INE) udostępnił wstrząsające dane. Według nich w Hiszpanii rosną koszty utrzymania, a ceny żywności są najwyższe od prawie 30 lat.

Nie tylko Polska musi zmagać się z wysokimi kosztami. Wskutek inflacji pogłębionej konsekwencjami rosyjskiej inwazji na Ukrainę ceny podstawowych produktów żywnościowych w Hiszpanii wzrosły w kwietniu o ponad 10 proc. w skali roku. 

Hiszpańska drożyzna

Wzrost cen podstawowych produktów żywnościowych przewyższa ogólny wskaźnik cen. Zgodnie z danymi o inflacji, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (IPC) wyniósł w kwietniu 8,3 proc. (o 1,5 proc. mniej niż w marcu).

Spośród 20 produktów, których cena wzrosła najbardziej w ciągu roku, dwanaście to ceny żywności i napojów bezalkoholowych. Najbardziej podrożał olej z oliwek (42,5 proc.), makaron (25 proc.), mąka i inne zboża (ponad 23 proc.), jaja (21,6 proc.) wyroby piekarnicze i mleko (ponad 14 proc.). Ceny mięsa drobiowego wzrosły o ok 13 proc., a wołowiny o 11,4 proc.

ceny żywności

Nie tylko ceny żywności poszły w Hiszpanii mocno w górę

Zarejestrowane w kwietniu zmniejszenie cen prądu i benzyny jest czynnikiem zmniejszającym inflację. Cena energii elektrycznej w kwietniu była o ok. 35 proc. wyższa niż w tym samy miesiącu w roku ub., ale trzykrotnie niższa od blisko 108-procentowego wzrostu odnotowanego w marcu. Wzrost cen paliw wyhamował do 25 proc. w porównaniu do ponad 40 proc. odnotowanych w marcu.

Niepokojący jest, zdaniem analityków INE, wzrost cen produktów nie związanych bezpośrednio z kryzysem energetycznym. Dane za kwiecień dowodzą, że inflacja rozprzestrzenia się na coraz to nowe grupy produktów.

Czytaj także: Inflacja może sparaliżować strefę euro. Najgorsze przed nami

źródła: PAP/ fot. pixabay
 
 


Autor: Jacek Podgórski

Małpia Ospa zbliża się do Polski. Przypadki w Belgii i Francji 


Autor: Tomasz Racki

Białoruska gospodarka płaci za wspieranie Rosji. Rekordowa recesja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Zawieszenie ceł na ukraiński eksport. Jest decyzja Parlamentu Europejskiego


BULT SMOGOWICZE