PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / PKO BP: Ceny żywności rosną najszybciej od połowy lat 90. 

PKO BP: Ceny żywności rosną najszybciej od połowy lat 90. 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-13 20:30:00
Ceny żywności

Inflacja rośnie silniej od szacunków. Główną przyczyną wzrostu inflacji w ciągu miesiąca był gwałtownie rosnące ceny żywności i napojów alkoholowych. 

Jak poinformował Bank PKO BP “Wzrost wyniósł 4,1 proc. mdm i był największy od połowy lat 90”. Zdaniem PKO BP, drugim czynnikiem "podbijającym" CPI była w kwietniu inflacja bazowa, która według szacunków PKO BP wzrosła do 7,7 proc. rdr z 6,9 proc rdr w marcu. Jak wskazano, inflacja bazowa tym samym była najwyższa od 2000 r.".

Ceny żywności wpływają na rosnącą inflację

Biuro analiz PKO BP skomentowało piątkowe dane GUS, z których wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,4 proc. (szacunek flash wskazywał na 12,3 proc. rdr), a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 2,0 proc.

"Główną przyczyną wzrostu inflacji w ciągu miesiąca, która odpowiadała za 0,9 z 1,4 pp przyspieszenia cen, były gwałtownie rosnące ceny żywności i napojów alkoholowych. Wyniósł on 4,1 proc. mdm i był największy od połowy lat 90." – przekazał bank.

Zdaniem PKO BP, drugim czynnikiem "podbijającym" CPI była w kwietniu inflacja bazowa, która według szacunków PKO BP wzrosła do 7,7 proc. rdr z 6,9 proc. rdr w marcu. Jak wskazano, inflacja bazowa tym samym była najwyższa od 2000 r.".

"Ceny nośników energii wzrosły w ciągu miesiąca o 2,4 proc., głównie za sprawą opału, którego ceny wzrosły o 9,2 proc. mdm po wzroście o 14,2 proc. mdm w marcu. Opał może naszym zdaniem podbijać inflację w kolejnych miesiącach" - napisano. "Ceny paliw spadły w kwietniu o 0,8 proc., a ich roczna dynamika spowolniła do 27,8 proc. rdr z 33,5 proc. rdr w marcu" – odnotował bank.

Ceny żywności

PKO BP: Inflacja osiągnie szczyt na poziomie 13%

W opinii analityków "inflacja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i będzie rosła do czerwca/lipca kiedy osiągnie szczyt na poziomie ok. 13 proc.". Wpływ na wzrosty mogą mieć rosnące ceny żywności i innych produktów.

"Średnio w całym 2022 spodziewamy się wzrostu cen o ponad 11 proc. Kształt ścieżki inflacyjnej jest kluczowy dla RPP, która deklaruje, że będzie podnosić stopy procentowe tak długo, jak rosnąć będzie bieżąca inflacja" – podsumował bank.

Czytaj też: Napięta podaż nie pomaga. Ceny zbóż gwałtownie rosną

PAP/fot.gov/Pxhere


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy mogą zakończyć czwarty tydzień z rzędu ze wzrostem


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny skupu produktów rolnych większe w ubiegłym miesiącu o ponad 40%


Autor: Polska Agencja Prasowa

Gantner: Ceny żywności ustabilizują się w II połowie 2023 roku


BULT SMOGOWICZE