PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Podpalacz w Portugali i Hiszpanii. Spłonęło 6 tys. hektarów lasów

Podpalacz w Portugali i Hiszpanii. Spłonęło 6 tys. hektarów lasów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-14 07:00:00
podpalacz

W Portugalii i Hiszpanii grasuje podpalacz.  Spłonęło ponad 6 tys. hektarów lasów i łąk. Sprawca został już ujęty.

Ponad 6 tys. hektarów lasów i łąk spłonęło od czwartku w Portugalii i zachodniej Hiszpanii, gdzie utrzymuje się fala blisko 40-stopniowych upałów. Tropikalna aura sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. Jak podały portugalskie służby, część pożarów pojawiła się za sprawą podpalaczy.

Podpalacz w Portugalii 

Ponad 6 tys. hektarów lasów i łąk spłonęło od czwartku w Portugalii i zachodniej Hiszpanii, gdzie utrzymuje się fala blisko 40-stopniowych upałów. Tropikalna aura sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia.

Jak podały portugalskie służby, za część pożarów odpowiada podpalacz. Jednego z nich w poniedziałek funkcjonariusze policji ujęli podczas podkładania ognia w jednym z kompleksów leśnych.

Według obrony cywilnej Portugalii największe z 25 pożarów trawiących we wtorek występują w jej środkowej oraz wschodniej części.

Służby przewidują, że z powodu silnego wiatru i spodziewanego wzrostu temperatury należy oczekiwać nowych pożarów.

podpalacz Portugalia

Pożary w Hiszpanii

Walkę z żywiołem we wtorek prowadzą również strażacy po hiszpańskiej stronie granicy. Największe pożary występują w przylegających do Portugalii wspólnotach autonomicznych Galicji oraz Estremadury. Tam również za podpalenia w części odpowiedzialny jest podpalcz.

Do wtorkowego popołudnia konieczna była ewakuacja kilkuset mieszkańców pięciu wsi położonych w rejonie miasta Caceres, na zachodzie Hiszpanii.

Czytaj również: Podpalacz traw przyłapany. Strażacy walczą z plagą

PAP/fot.pixabay.com