PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / ONZ: Wojna w Ukrainie pogłębi kryzys żywnościowy w Afryce

ONZ: Wojna w Ukrainie pogłębi kryzys żywnościowy w Afryce

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-10 19:00:00
kryzys żywnościowy

Agencje ONZ ostrzegają, że wzrost cen spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę tylko pogorszy już i tak szalejący w Afryce kryzys żywnościowy.

W Afryce już teraz dziesiątki milionów ludzi żyje w skrajnym ubóstwie wskutek pandemii Covid-19, konfliktów zbrojnych, zmian klimatu i kryzysów ekonomicznych. W powodu niewidzianej od ponad 40 lat suszy w Rogu Afryki może umrzeć z głodu ponad 2 mln dzieci – informował pod koniec kwietnia zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths.

Afryce grozi kryzys żywnościowy

W Etiopii do głodu setek tysięcy osób przyczyniła się trwająca tam wojna domowa. Głodem zagrożonych jest też kilka milionów mieszkańców Sudanu Południowego, który wiosną nawiedziły największe od pokoleń powodzie – pisze we wtorek agencja Reutera. Dodaje, że w największy kryzys żywnościowy dotknie również Afrykę Zachodnią. Region ten zmaga się z islamistycznymi rebeliami, przez które miliony mieszkańców Burkiny Faso, Mali, Nigru i Nigerii musiało opuścić swoje domy. Dodatkowym zagrożeniem są wiązane z globalnym ociepleniem susze i powodzie.

Wojna na Ukrainie jeszcze bardziej pogarsza tę tragiczną sytuację – podkreśla Reuters. Agencja przypomina, że wojna zakłóciła transport na Morzu Czarnym, głównej trasie wywozu zboża z Rosji i Ukrainy oraz zmniejszyła eksport towarów spożywczych z tych krajów.

,,Wpływ wojny na Ukrainie nałożył się na trwające już w niektórych państwach Afryki kryzysy (...), perspektywy są bardzo ponure" – powiedział Reutersowi Abebe Haile-Gabriel, kierujący pracami Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Afryce.

Przypomniał, że blisko połowa z 54 krajów kontynentu jest zależna od importu pszenicy z Rosji lub Ukrainy. Dodatkowo Rosja jest głównym dostawcą nawozów do co najmniej 11 afrykańskich państw.

,,To podwójne niebezpieczeństwo, z jednej strony rosną ceny podstawowych artykułów spożywczych, a z drugiej coraz więcej osób potrzebuje naszej pomocy” – zaznaczył z kolei rzecznik prasowy Światowego Programu Żywnościowego ONZ (WFP) Tomson Phiri.

kryzys żywnościowy

Kryzys żywnościowy spowodowany przez wojnę

Podkreślił, że wiele z najbardziej zagrożonych głodem osób na świecie może przetrwać tylko dzięki pomocy WFP, które połowę rozdawanej przez siebie pszenicy kupuje na Ukrainie.

,,Jeszcze przed wybuchem wojny z powodu rosnących cen żywności i paliw musieliśmy ograniczyć pomoc dla 17 państw Afryki, nasze koszty operacyjne wzrosły od 2019 roku o połowę, a teraz uwaga światowych darczyńców skupi się na konflikcie w Europie” – mówił Phiri agencji Reutera.

Według ekspertów skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę mogą być szczególnie dotkliwe dla krajach północnej Afryki, takich jak Egipt, które do 80 proc. swojego zapotrzebowania na pszenicę zaspokajają poprzez import z Rosji i Ukrainy – zaznacza Reuters. Jak dodaje, nawet państwa w mniejszym stopniu uzależnione od importu z Rosji i Ukrainy odczują skutki wojny poprzez wyższe ceny kluczowych towarów spożywczych na światowych rynkach.

Czytj też: Szczepan Wójcik: Przed nami największy kryzys żywnościowy od dekad

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

"Spiegel": Córka Putina jest w związku z szefem monachijskiego baletu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Niemcy zapewniają, że Ukraina może liczyć na ich pomoc w walce z Rosją


Autor: Polska Agencja Prasowa

Covid znów w natarciu w Szanghaju. Władze zaostrzają restrykcje


BULT SMOGOWICZE