PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Holendrzy po wprowadzeniu opłat zwracają plastikowe butelki

Holendrzy po wprowadzeniu opłat zwracają plastikowe butelki

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-09 23:00:00
plastikowe butelki

Ponad 80% Holendrów zwraca plastikowe butelki. W dużej mierze przyczyniły się do tego działania rządu, który wprowadził opłaty.

Portal NOS informuje, że ponad 80 proc. sprzedanych plastikowych butelek zwrócono w ubiegłym roku za kaucją. Od 2021 r. konsumenci płacą, w zależności od objętości, od 25 do 15 centów za plastikową butelkę. Portal przypomina, że co roku w Niderlandach sprzedaje się około 900 milionów napojów w plastikowych butelkach. 

Plastikowe butelki zwracane za kaucją

Holendrzy ruszylli tłumem, aby oddawać plastikowe butelki. Ponad 80 proc. sprzedanych plastikowych butelek zwrócono w ubiegłym roku za kaucją, a od 2021 r. konsumenci płacą, w zależności od objętości, od 25 do 15 centów za plastikową butelkę.

Portal przypomina, że co roku w Niderlandach sprzedaje się około 900 milionów napojów, które sa opakowane w plastikowe butelki. Rząd wprowadził w ubiegłym roku obowiązkową opłatę, aby nie trafiały one na śmietnik.

„Wprawdzie spodziewaliśmy się zwrotów na poziomie 90 procent, to jednak i tak jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów programu” – powiedział NOS Raymond Gianotten ze Statiegeld Nederland, organizacji, która zajmuje się techniczną stroną realizacji zwrotów.

plastikowe butelki Holandia

Punkty w supermarketach i na stacjach benzynowych

Punkty, gdzie można zawracać plastikowe butelki znajdują się głównie w supermarketach oraz na stacjach benzynowych. Jak deklaruje Statiegeld Nederland, ich liczba będzie „znacznie zwiększona” w najbliższych miesiącach.

Niezależne badania, na które powołuje się portal, wskazują, że liczba plastikowych śmieci w Holandii spadła w ubiegłym roku o prawie 70 procent w porównaniu z 2017 r.

Czytaj również: Butelkomaty i sukces Litwinów. Polska na szarym końcu listy...

fot.pixabay.com