PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Coraz większa susza w zachodniej Ukrainie. Najsuchszy czerwiec od 30 lat

Coraz większa susza w zachodniej Ukrainie. Najsuchszy czerwiec od 30 lat

Autor: Świat Rolnika 2022-07-08 12:30:00
susza

Największa od lat susza w obecnym okresie wegetacji obserwowana jest na terenie zachodniej Ukrainy. Opady to jedynie 45 proc. normy.

Zjawisko suszy obserwuje się na terenie regionów zachodnich, gdzie w okresie kwiecień-czerwiec ilość opadów nie przekraczała 45-60 proc. normy, w czerwcu – tylko 20-40 proc. normy. Jak wynika z analizy, na wielu obszarach zachodnich regionów był to najsuchszy czerwiec w ciągu ostatnich 30 lat.- poinformowało O tym centrum Ukrhydrometeorologiczne.

Ukraina zmaga się z suszą

W trzeciej dekadzie czerwca temperatura powietrza w obwodach lwowskim, wołyńskim, rówieńskim, chmielnickim, tarnopolskim, czerniowieckim, iwano-frankowskim, zakarpackim przekroczyła normę o 3–4 °C, w ciągu dnia maksymalne wartości sięgały +33-37 °C (jak również w regionach południowych), które zbliżyły się lub przekroczyły bezwzględną maksymalną temperaturę powietrza przez cały okres obserwacji.

Czas trwania okresów bezdeszczowych osiągnął nietypowe dla tego obszaru 10 dni na dekadę, obserwowano susze. Takie warunki prowadziły do pogorszenia zaopatrzenia w wilgoć, na niektórych rodzajach gleb do całkowitego wyschnięcia 50 cm warstwy gleby, odwodnienia roślin i przedwczesnego zakończenia wegetacji. Znacznie przyspieszył rozwój zbóż jarych, które przedwcześnie osiągnęły dojrzałość mleczną ziarna.

Warunki wzrostu i rozwoju upraw rzędowych (kukurydza, słonecznik) generalnie uległy pogorszeniu z powodu podwyższonego reżimu temperaturowego, braku efektywnych opadów i niskiej wilgotności względnej. Zapasy wilgoci produkcyjnej na wielu obszarach w metrowej warstwie gleby zostały ocenione jako niewystarczające i niezadowalające. Na niektórych poletkach susza w ostatnich dniach czerwca zniszczyła wiele upraw – w tym słonecznika, kukurydzy, soi.

Susza

Susza we Włoszech coraz poważniejsza

W dolinie Padu we Włoszech od tygodni panuje susza. Z tego powodu produkcja parmezanu jest zagrożona, ponieważ w mleczarniach brakuje wody.

Susza we Włoszech jest szczególnie dotkliwa dla rolników. Producenci słynnego Parmigiano Reggiano widzą zagrożenie dostaw swoich krów mlecznych, ponieważ są uzależnieni od wody Padu. Dlatego parmezan może być mniej dostępny. Parmezan może wkrótce stać się niedoborem w supermarketach takich jak Rewe, Kaufland i Co., ponieważ produkcja we Włoszech nie przebiega obecnie płynnie. Wywołało to najgorszą suszę od 70 lat, spowodowaną suchą zimą i jeszcze suchszą wiosną we Włoszech.

Czytaj również: Susza w Wielkopolsce trwa. Rolnicy interweniują u wojewody

Agravery/fot.pixabay