PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Susza w Wielkopolsce trwa. Rolnicy interweniują u wojewody

Susza w Wielkopolsce trwa. Rolnicy interweniują u wojewody

Autor: Świat Rolnika 2022-07-05 19:15:00
Susza

Susza stała się przedmiotem listu skierowanego do wojewody wielkopolskiego przez tamtejszy samorząd rolniczy. Co roku jest coraz gorzej.

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o podjęcie środków łagodzących skutki deficytu wody, obserwowanego od lat w województwie wielkopolskim. W piśmie do wojewody, Michała Zielińskiego zaznacza, że problem nasila się już od kilku lat. Upalne, skąpe w opady lata dają się we znaki rolnikom, powodując utraty plonów.

Przesuszona gleba wpływa na mniejsze plony

Sytuacja Wielkopolskich rolników nie należy do łatwych. Upalne lato w połączeniu z deficytem deszczu spowodowało, usychanie roślin uprawnych. Susza szczególnie dotknęła uprawy zbóż. Tym, które wytrzymały niedobór wody, został przerwany cykl życiowy. Zamiast uginających się pod ciężarem ziarna kłosów, na polach widnieją proste, puste w środku zboża. Rolnicy narzekają na zbyt małe plony jęczmienia ozimego, którego zbiór już się rozpoczął. Według raportów uzyskano 3– 6 ton/ ha. W skupach za tonę można otrzymać od 1.000 do 1.150 zł, aczkolwiek zaobserwowano ostatnio spadki cen. Kolejnym problemem stał się niewystarczający popyt na jęczmień i trudności ze zbytem.

Mimo iż w ostatnim czasie miały miejsce opady deszczu, nie poprawiło to nawodnienia przesuszonej ziemi. Woda spływa po powierzchni, nie wnikając głębiej, dlatego uprawy nie mogą z niej skorzystać.  Samorząd rolniczy wyraża obawę, że ucierpieć mogą również rośliny wieloletnie i sadownicy. Należy podkreślić, że niekorzystna sytuacja występuje na tym obszarze już od kilku lat. Upalne, skąpe w deszcz okresy letnie wysuszają ziemię, a brak śniegu zimą nie pozwala na uzupełnienie zasobów wody.

Susza

Nieszczęścia chodzą parami – susza i wzrost kosztów produkcji

Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła uwagę na znaczący wzrost kosztów produkcji zboża. Przyczyniają się do tego wyższe ceny nawozów, paliwa, usług rolniczych, herbicydów oraz pestycydów. Jednocześnie ceny skupu nie rosną, a wręcz maleją na skutek niekontrolowanej podaży ukraińskiego zboża na polski rynek. Susza powoduje natomiast widoczny już spadek plonów, co wpływa na bardzo trudną sytuację rolników. Należy podkreślić, że wielu z nich niedawno zrezygnowało z hodowli zwierzęcej, zwłaszcza trzody chlewnej na rzecz hodowli roślin.

Pismo do wojewody wielkopolskiego zawiera apel o podjęcie kroków minimalizujących skutki suszy. Proponuje się uruchomienie w trybie pilnym aplikacji suszowej na bieżący rok oraz przeznaczenie środków finansowych na komisje odpowiedzialne za oszacowanie strat powstałych w wyniku złych warunków atmosferycznych. Poza tym WIR podkreśla konieczność ograniczenia napływu ukraińskiego zboża i kukurydzy na polski rynek. ,, To zboże powinno trafić na rynki docelowe, poza Unię Europejską”– czytamy na stronie samorządu.

Czytaj również:Susza dotyka obecnie jednej czwartej gruntów ornych w Polsce

Wir/fot.pixabay