PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Vilsack: USA przeznaczy środki na zapełnienie luki na rynku zbóż

Vilsack: USA przeznaczy środki na zapełnienie luki na rynku zbóż

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-16 21:30:00
Vilsack

USA przeznaczy 2,5 mld dol. na uzupełnienie luki powstałej na światowym rynku zbóż po ataku Rosji na Ukrainę – powiedział w poniedziałek Tom Vilsack. 

Jak dodał sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, do Senatu USA trafił kolejny pakiet pomocy, w którym uwzględniono m.in. pokrycie kosztów pobytu uchodźców z Ukrainy. Polityk powiedział też, że inne kraje również muszą dołożyć wszelkich wysiłków, by zwiększyć produkcję żywności. Dodał, że zapobiegnie to spekulacji.

Vilsack: USA potępia wykorzystywanie głodu jako broni wojennej

Sekretarz Stanu zaznaczył, że Stany Zjednoczone potępiają wykorzystywanie głodu jako broni wojennej oraz kradzież zbóż, do której masowo dochodzi na Ukrainie. 

"Będziemy czynić wszystko, żeby uniemożliwiać Rosji czerpanie korzyści z tej kradzieży" – zapowiedział Vilsack. Zaznaczył, że inwazja na Ukrainę jest atakiem nie tylko na jeden kraj, ale jest atakiem na demokrację.

Wskazał, że departament rolnictwa Stanów Zjednoczonych ogłosił "powstanie grantu w wysokości 2,5 mld dol. na rzecz zakupu zbóż" i uzupełnienie luki, która powstała na światowym rynku. 

"Jest wiele krajów na świecie, które były uzależnione od zakupu zbóż z Ukrainy. Niestety, ze względy na zakłócenia spowodowane wojną, ich potrzeby mogą nie być spełnione. Dlatego należy uruchomić zasoby, które mają na celu zapełnienie tej luki" – powiedział.

Vilsack

USA rozważa uruchomienie kolejnego pakietu pomocy 

Vilsack poinformował też, że departament stanu rozważa uruchomienie kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy, który – jak wskazał – został już uchwalony przez Izbę Demokratów i teraz trafił do Senatu. Jak powiedział, pakiet  ma zapewnić m.in. pomoc humanitarną oraz "bierze pod uwagę pokrycie kosztów popytu uchodźców".

Polityk powiedział też, że inne kraje również muszą dołożyć wszelkich wysiłków, by zwiększyć produkcję żywności. 

"Musimy jako wspólnota światowa współpracować, by uczynić rynek jak najbardziej przejrzystym, jeśli chodzi o ceny" – wskazał.  Dodał, że zapobiegnie to spekulacji.

Czytaj też: Konferencja Regionalna FAO dla Europy wezwała Rosję do przerwania wojny

PAP/fot.MRIRW


Sasin: Na nasze potrzeby żywności w Polsce wystarczy

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 08:13:00

Ustawa o rolnictwie ekologicznym z większością senackich poprawek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 15:30:00

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej bez większości poprawek Senatu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 13:45:00

BULT SMOGOWICZE