PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Konferencja Regionalna FAO dla Europy wezwała Rosję do przerwania wojny

Konferencja Regionalna FAO dla Europy wezwała Rosję do przerwania wojny

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-13 22:00:00
FAO

Konferencja Regionalna FAO dla Europy wezwała Rosję do natychmiastowego przerwania działań wojennych w celu pełnego wznowienia produkcji rolnej – przekazało MSZ. 

Zaznaczono, że rosyjska agresja na Ukrainę zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu. "W uchwalonym dokumencie państwa członkowskie wyraziły zaniepokojenie wpływem rosyjskiej agresji na światowe bezpieczeństwo żywnościowe, a także rosnącymi cenami żywności, nawozów i energii" – zaznaczono. Wskazano, że w przyjętej decyzji Konferencja wyraziła solidarność i wsparcie dla Ukrainy oraz uznanie dla krajów wspierających Kijów i przyjmujących uchodźców. 

Konferencja FAO w Łodzi 

33. sesja Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) dla Europy niemal jednomyślnie przyjęła decyzję potępiającą rosyjską agresję na Ukrainę – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"W uchwalonym dokumencie państwa członkowskie wyraziły zaniepokojenie wpływem rosyjskiej agresji na światowe bezpieczeństwo żywnościowe, a także rosnącymi cenami żywności, nawozów i energii" – zaznaczono. Zwrócono uwagę, że rosyjska agresja na Ukrainę zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu.

Przeciw przyjęciu decyzji, jak wskazano, zagłosowały wyłącznie: Białoruś, Federacja Rosyjska, i Tadżykistan.

Jak przekazano, delegacje 53 państw obradujące w Łodzi 10-13 maja powołały się na wcześniejsze rezolucje Zgromadzenia Ogólnego ONZ, przypominając m.in., że "ataki na infrastrukturę rolniczą, które bezpośrednio uderzają w łańcuchy dostaw żywności, stanowią złamanie prawa międzynarodowego, do którego przestrzegania zobowiązała się Federacja Rosyjska".

FAO

Solidarność i wsparcie dla Ukrainy

Podkreślono, że Konferencja Regionalna FAO dla Europy wezwała Rosję do natychmiastowego przerwania działań wojennych w celu pełnego wznowienia produkcji rolnej. "Zwróciła się także z apelem do FAO o przygotowanie i wprowadzenie planów naprawczych, zapewniających bezpieczeństwo żywnościowe w państwach najbardziej dotkniętych konfliktem" – stwierdzono.

Wskazano, że w przyjętej decyzji Konferencja wyraziła solidarność i wsparcie dla Ukrainy oraz uznanie dla krajów wspierających Kijów i przyjmujących uchodźców. "Podkreślono również głębokie zaniepokojenie groźbą władz rosyjskich ograniczenia dostaw żywności do krajów wspierających Ukrainę" – dodano.

33. sesji Regionalnej Konferencji FAO dla Europy, poświęconej bezpieczeństwu żywnościowemu oraz wyzwaniom zagrażającym produkcji żywności na świecie przewodniczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. W obradach brał też udział minister rolnictwa i rozwoju wsi, wicepremier Henryk Kowalczyk. FAO reprezentował Dyrektor Generalny Qu Dongyu.

Regionalna Konferencja FAO dla Europy jest najwyższym organem zarządzającym FAO na szczeblu regionalnym, która obraduje co dwa lata. Gromadzi przedstawicieli wysokiego szczebla/ministrów 53 państw Europy i Azji Środkowej, obserwatorów (Kanada, Stolica Apostolska i USA) oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.

Utworzona w 1945 roku FAO – zajmująca się walką z biedą i głodem oraz podnoszeniem dobrobytu poprzez redystrybucję żywności i rozwój obszarów wiejskich – ma siedzibę w Rzymie.

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego br. 

Czytaj też: Minister Kowalczyk gościł Dyrektora Generalnego FAO

PAP/fot. tt Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP


Autor: Tomasz Racki

Ukraina: Rosyjskie wojska straciły ponad 1000 żołnierzy podczas forsowania Dońca


Autor: Tomasz Racki

Ukraina: „Rosjanie postrzelili mnie w głowę i razem z braćmi wrzucili do masowego grobu”


Autor: Polska Agencja Prasowa

Zadziwiająca decyzja indyjskiego rządu. Eksport pszenicy zakazany


BULT SMOGOWICZE