PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej bez większości poprawek Senatu

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej bez większości poprawek Senatu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 13:45:00
Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej

Sejm nie poprał większości poprawek Senatu do znowelizowanej ustawy. Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej określa m.in. zadania instytucji w związku z przepisami UE.

Sejm nie poprał większości poprawek Senatu  do ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Poprawki te dotyczyły przepisów ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych. Posłowie natomiast przyjęli cztery poprawki o charakterze technicznym, doprecyzowujące przepisy pod kątem zgodności z prawem UE.

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej trafi do podpisu Prezydenta RP

Znowelizowana ustawa określa zadania i kompetencje instytucji w związku z unijnymi przepisami w obszarze ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego. Ma ona na celu usprawnienie realizacji zadań przez organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących ich stosowania.

Nowe przepisy umożliwią m.in. dokonywanie w Polsce uboju w gospodarstwie bydła do 12. miesiąca życia w ramach produkcji mięsa na użytek własny. Aktualnie można dokonać takiego uboju tylko do szóstego miesiąca życia.

Ponadto ustawa pozwoli na stworzenie elektronicznej książki leczenia zwierząt, która zapewni dostępność dla kontroli urzędowych pełnej informacji dotyczącej stosowania produktów leczniczych u zwierząt, z których lub od których pozyskuje się żywność.

Ustawa ureguluje także kwestię dotyczącą przywozu niezharmonizowanych produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich. Minister rolnictwa będzie mógł określić w rozporządzeniu weterynaryjne wymagania przywozowe dla produktów pochodzenia zwierzęcego, jeżeli nie zostały one ustanowione w przepisach UE.

Ustawa została uchwalona przez Sejm 28 kwietnia br., większość przepisów ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej

Czytaj też: Ubój zwierząt pod efektywniejszym nadzorem weterynaryjnym

PAP/fot. pixabay/fot. tt Sejm RP


MRiRW: Ostatnie dni konsultacji projektu KE Rocznego Programu Prac

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 09:30:00

Fit for 55 w Polsce nie przejdzie? Minister Moskwa: „W całości nieosiągalny”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-28 08:17:00

MPRM: Nowy projekt ustawy o systemie identyfikacji zwierząt

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 01:00:00

BULT SMOGOWICZE