PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Rolnicy apelują do ministra rolnictwa w sprawie cen gazu i drożyzny

Rolnicy apelują do ministra rolnictwa w sprawie cen gazu i drożyzny

Autor: Świat Rolnika 2022-06-15 12:00:00
Rolnicy

Rolnicy z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych zaapelował do wicepremiera Henryka Kowalczyka o pomoc w walce z drożyzną.

PZPRZ wniósł o ustanowienie podobnej taryfy ochronnej, jeśli chodzi o ceny gazu dla rolnictwa albo przyłączenie rolników pod instytucję pożytku publicznego. Kolejną prośbą Związku jest zabezpieczenie odpowiednich ilości nośników energii dla rolnictwa, w tym szczególnie gazu oraz oleju opałowego.

PZPRZ apelują o pomoc

Rolnicy zwracają uwagę, że drożejący gaz powoduje kolejne wzrosty cen nawozów w całej Europie. Jednakże już niedługo również olej opałowy będzie potrzebny rolnikom, by móc wysuszyć nowe zbiory kukurydzy.

„Niestety, jak obserwujemy, w ciągu ostatniego roku gaz zdrożał sześcio-, a nawet siedmiokrotnie. To niestety stawia opłacalność produkcji rolniczej pod bardzo dużym znakiem zapytania” – pisze w liście PZPRZ.

„Panie Premierze, to rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której rolników nie będzie stać na zakup gazu do suszarni, a niedosuszone ziarno rzepaku czy zbóż zmarnuje się w procesie przechowywania. Naszego kraju nie stać na takie marnotrawstwo, tym bardziej że to polskie zboże właśnie może pomóc zapobiec wystąpieniu klęski głodu w krajach, które do tej pory były odbiorcami ziarna z objętej wojną Ukrainy” – dodają.

Rolnicy

Rolnicy piszą pomysły do wicepremiera

Zdaniem rolników należy zrobić wszystko, aby wykorzystać ten potencjał eksportowy, a temu powinno służyć m.in. wsparcie polskich rolników w zbijaniu niebotycznych cen nośników energii. Rolnicy z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych wnoszą o ustanowienie podobnej taryfy ochronnej, jeśli chodzi o ceny gazu dla rolnictwa albo przyłączenie rolników pod instytucję pożytku publicznego. Według nich to właśnie oni są odpowiedzialni za bezpieczeństwo żywnościowe Polski.

„Dlatego Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwraca się do Pana Premiera z apelem o podjęcie skutecznych działań na rzecz polskich rolników! Panie Premierze – PZPRZ prosi o pilne zajęcie się opisaną kwestią. Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby” – dodali w liście.

Czytaj również: Ceny zbóż gwałtownie rosną. Napiętą sytuacja podaży na świecie

{ieczywopelnoziarniste.home.pl /fot.pixabay