O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ceny zbóż gwałtownie rosną. Napiętą sytuacja podaży na świecie

ceny zbóż

Ceny zbóż po raz kolejny notują gwałtowne wzrosty. Napięta sytuacja występuje również w światowej podaży zboża.

Ceny pszenicy po raz kolejny sięgają 400 eur/t. W piątek wieczorem USDA potwierdził w swoim czerwcowym raporcie bardzo napiętą sytuację podaży na świecie. Zużywa się znacznie więcej pszenicy, niż produkuje. W przypadku kukurydzy i jęczmienia globalna produkcja prawie pokrywa popyt.

Ceny zbóż rosną

Ceny pszenicy nadal ulegają gwałtownym wachaniom. W zeszłym tygodniu cena była na poziomie między 378, a 398 eur/t. W piątek pszenica z nowych zbiorów na europejskim rynku terminowym wyniosła 392 eur/t. W poniedziałek ceny w notowaniach ciągłych wzrosły o prawie 6 euro do 397 eur/t. To pokazuje, że ceny zbóż zmieniają się z dnia na dzień.

Główną przyczyną wahań jest duża niepewność co do możliwości odblokowania przez Rosję portów na Ukrainie oraz tworzenia korytarzy humanitarnych do eksportu zboża. Ukraina ma dwie nowe trasy eksportowe zboża: przez Polskę i Rumunię. Jednak prowadzi również rozmowy z krajami bałtyckimi w sprawie dodania trzeciego korytarza.

ceny zbóż rosną

Susza obniża perspektywy zbiorów

Problem stanowią nie tylko ceny zbóż. Aktualnie trwa napięta sytuacja podaży na świecie. Zużywa się znacznie więcej pszenicy niż produkuje. Ponadto susza odgrywa coraz większą rolę w kształtowaniu cen. USDA informuje o uporczywej suszy we Francji, ale także w Hiszpanii, Rumunii i na Węgrzech. 

W bardzo ciepłych warunkach pszenica rozwinęła się około tydzień wcześniej niż zwykle w większości regionów Europy. Jednak w dużej części Europy wilgotność gleby jest ograniczona. Kondycja francuskich upraw pszenicy miękkiej nadal ulegała pogorszeniu w ubiegłym tygodniu.  Tylko 66% upraw pszenicy miękkiej we Francji było w dobrym lub doskonałym stanie w tygodniu kończącym się 6 czerwca. Perspektywy zbiorów we Francji, stają się coraz ważniejsze w obliczu zakłóceń w dostawach na Ukrainę. Szacunki analityków przewidują, że francuskie zbiory pszenicy miękkiej wyniosą 33-34 mln ton, w porównaniu do około 35,5 mln w zeszłym roku.

Czytaj też: Prawdziwa sinusoida na giełdowym rynku. Zboża zanotowały spadek

agrarheute.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023