PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Polish Grain Day – podsumowanie pierwszej edycji wydarzenia

Polish Grain Day – podsumowanie pierwszej edycji wydarzenia

Autor: Świat Rolnika 2022-06-02 21:06:00
Polish Grain Day

Dziś w Warszawie odbyła się pierwsza edycja wydarzenia “Polish Grain Day”, która została zorganizowana przez Izbę Zbożowo-Paszową.

W wydarzeniu dotyczącym bieżących wyzwań dla branży rolno-spożywczej udział wzięło blisko 350 osób, a wśród nich: przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji publicznej i eksperci z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Gościem specjalnym wydarzenia był wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Henryk Kowalczyk gościem specjalnym Polish Grain Day

Prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska, otwierając wydarzenie “Polish Grain Day”, podkreśliła, że „rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła diametralnie poczucie bezpieczeństwa w każdym wymiarze – od militarnego, przez gospodarczy, po wymiar żywnościowy”. Piątkowska zaznaczyła, że "obecna sytuacja stawia nasz kraj w historycznej roli do spełnienia".

Gościem specjalnym wydarzenia był wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. W swoim przemówieniu wicepremier zapewnił o wspólnym wysiłku rządu, branży zbożowo-paszowej, Komisji Europejskiej na rzecz pomocy Ukrainie.

„Rozmawiamy dziś o tym jak pomóc Ukrainie, o tym jak pomóc w eksporcie zbóż przez Polskę. Liczymy jako polski rząd na wskazówki i rekomendacje branży zbożowo-paszowej” – stwierdził wicepremier Kowalczyk. 

Informując o dramatycznej sytuacji na ukraińskich terenach rolniczych, dodał, że "żyjemy w zupełnie innych warunkach, okolicznościach niż te, do których byliśmy przyzwyczajeni od lat. Żyliśmy z poczuciem stabilności, wolnego rynku, swobody przepływu towarów, ale wszystko zmieniło się 24 lutego".

Polish Grain Day

Kowalczyk: Bardzo liczymy na pomoc fachowców

Henryk Kowalczyk zaznaczył, że ministerstwo rolnictwa cały czas intensywnie pracuje nad organizacją pomocy, podobnie jak i podległe mu inspekcje. Na przejściach granicznych odprawa towarów odbywa się bez przerwy. Problemem są jednak braki sprzętu m.in. maszyn do przeładunku i kontenerów. Dodał, że liczymy w tej kwestii na deklarowaną pomoc KE i państw członkowskich UE. Jak zaznaczył – jest ona potrzebna, żeby zapobiec kryzysowi żywnościowemu i migracji humanitarnej w wyniku deficytu żywności we wspomnianych regionach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

“Bardzo liczymy na pomoc fachowców z branży zbożowej we wsparciu transportu zbóż z Ukrainy – na konkretne wskazówki, które resort jest gotowy realizować” – powiedział, zwracając się na koniec swojego wystąpienia do uczestników dzisiejszego spotkania, szef resortu rolnictwa.

W imieniu Ambasadora Ukrainy w Polsce do przedstawicieli polskiego rządu i przedstawicieli branży zbożowo-paszowej zwrócił się bezpośrednio Radca Ambasadora Igor Baraniecki. 

"W tej trudnej sytuacji widać, kto jest prawdziwym przyjacielem i partnerem Ukrainy. Potrzebne są twarde decyzje i tu kieruję podziękowania dla Polski" – podkreślił Radca Ambasadora Andrija Deszczycy.

Pozostałe, wymieniane podczas “Polish Grain Day” przez ekspertów wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć przy organizacji pomocy w transporcie ukraińskich zbóż to:

– ograniczone możliwości przeładunkowe polskich i europejskich portów;
– wzrost stawek transportowych w związku z rozpoczynającymi się w Europie żniwami;
– ryzyko destabilizacji rynków lokalnych przez napływ zbóż z Ukrainy;
– przez wojnę (w przypadku Rosji, która ma nałożone sankcje) oraz niekorzystne warunki pogodowe (w przypadku Stanów Zjednoczonych i Brazylii) doszło do spadku produkcji u czołowych producentów i eksporterów zbóż na świecie.

Polish Grain Day zorganizowała Izba Zbożowo-Paszowa

W kolejnej części wydarzenia uczestnicy wysłuchali prelekcji analityka Mirosława Marciniaka nt. światowego bilansu zbóż i prognozy produkcji w Europie, a także dwóch paneli dyskusyjnych „Światowy i krajowy rynek zbóż w nadchodzącym sezonie. Czy świat stoi w obliczu głodu?" oraz „Ukraina”. Marciniak ocenił, że możliwości przeładunkowe w polskich portach na 600-700 tys. ton. 

Goście wzięli udział także w części targowej oraz uroczystej Gali Dinner, podczas której odbędzie się licytacja charytatywna.

Organizatorem Polish Grain Day była Izba Zbożowo-Paszowa – działająca od 1997 roku organizacja branżowa, zrzeszająca ponad 60 firm, reprezentujących łącznie ok. 70% potencjału polskiego rynku zbóż i ponad 50% rynku paszowego.

Polish Grain Day został objęty patronatem przez nasz portal. Za rok Izba będzie gospodarzem jednej z największych imprez branżowych na świecie – Europejskiej Giełdy Towarowej (European Commodities Exchange). ECE odbędzie się 12 i 13 października 2023 r. w Warszawie.

Czytaj też: Wiceminister Rafał Romanowski chce pomóc Ukrainie w eksporcie

izbozpasz.pl/gov.pl


Ukraina wraz z UE zajmą się bezpieczeństwem żywnościowym

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 17:00:00

MRiRW: Ostatnie dni konsultacji projektu KE Rocznego Programu Prac

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 09:30:00

Fit for 55 w Polsce nie przejdzie? Minister Moskwa: „W całości nieosiągalny”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-28 08:17:00

BULT SMOGOWICZE