PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Wiceminister Rafał Romanowski chce pomóc Ukrainie w eksporcie

Wiceminister Rafał Romanowski chce pomóc Ukrainie w eksporcie

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-02 15:30:00
Rafał Romanowski

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski spotkał się z delegacją Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) pod przewodnictwem Susan Goeransson.

Spotkanie dotyczyło możliwości zaangażowania EBOR w inwestycje służące zwiększeniu eksportu towarów z Ukrainy. Z uwagi na blokadę przez wojska rosyjskie portów nad Morzem Czarnym i Azowskim nastąpił lawinowy wzrost liczby transportów przekraczających granicę polsko-ukraińską. Wiceminister wyjaśnił, że wprowadziliśmy szereg ułatwień dotyczących kontroli granicznych towarów rolnych, a podległe MRiRW inspekcje dokładają wszelkich starań w celu sprawnej obsługi przesyłek na przejściach granicznych z Ukrainą.

Rafał Romanowski o pomocy w eksporcie ukraińskich produktów rolnych

Wiceminister Rafał Romanowski podkreślił ogromne zaangażowanie Polski w pomoc dla Ukrainy. Dodał, że od początku konfliktu zbrojnego MRiRW prowadzi ze stroną ukraińską intensywny dialog na najwyższym szczeblu. Odwołał się m.in. do spotkania zorganizowanego przez MRiRW 16 maja br., podczas którego ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy podpisali Wspólne Oświadczenie przewidujące m.in. wspólne działania na rzecz ułatwienia transportu towarów rolnych z Ukrainy.

Wiceminister zaznaczył, że umożliwienie stronie ukraińskiej wywozu zbóż do odbiorców na całym świecie kanałami alternatywnymi do stosowanego dotychczas transportu morskiego ma teraz szczególne znaczenie. Z uwagi na blokadę przez wojska rosyjskie portów nad Morzem Czarnym i Azowskim nastąpił lawinowy wzrost liczby transportów przekraczających granicę polsko-ukraińską. Wiceminister wyjaśnił, że wprowadziliśmy szereg ułatwień dotyczących kontroli granicznych towarów rolnych, a podległe MRiRW inspekcje dokładają wszelkich starań w celu sprawnej obsługi przesyłek na przejściach granicznych z Ukrainą.

rafał romanowski

Perspektywy współpracy resortu z EBOR

Dyrektor Goeransson wyraziła zainteresowanie współpracą z resortem rolnictwa i rozwoju wsi w obszarze pomocy Ukrainie. Poinformowała o dostępnych środkach finansowych na rzecz wsparcia Ukrainy i państw bezpośrednio zaangażowanych w różnorodną pomoc dla tego kraju w obliczu wojny. Wyjaśniła, że EBOR jest gotowy do wsparcia projektów, które przyczyniłyby się do zwiększenia możliwości wywozu towarów rolnych z Ukrainy. Przedstawiciele Banku poinformowali ponadto o prowadzonych rozmowach także z innymi resortami, w tym Ministerstwem Infrastruktury.

Wiceminister Rafał Romanowski zadeklarował gotowość do dialogu i współpracy z EBOR w przeciwdziałaniu wyzwaniom związanym z wojną w Ukrainie.

Czytaj też: Ukraińskie porty wciąż zablokowane. Co ze światowym rynkiem zbóż?

MRiRW/fot.MRiRW


Soboń: kalkulator podatkowy dostępny już w tym tygodniu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 22:30:00

Ustawa o rolnictwie ekologicznym podpisana przez Prezydenta

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 18:15:00

Ukraina wraz z UE zajmą się bezpieczeństwem żywnościowym

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 17:00:00

BULT SMOGOWICZE