PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / MRiRW: Trwają ważne konsultacje KE w sprawie nawozów

MRiRW: Trwają ważne konsultacje KE w sprawie nawozów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-17 19:00:00
MRiRW

MRiRW poinformowało, że do 26 sierpnia KE będzie prowadzić konsultacje ws. opracowania planu działania na rzecz lepszego gospodarowania składnikami odżywczymi.

Resort dodał, że plan ma na celu osiągnięcie wyznaczonych celów na 2030 r. tzn. ograniczenia utraty składników odżywczych o co najmniej 50 proc., a tym samym ograniczenie stosowania nawozów o co najmniej 20 proc. przy jednoczesnym zapewnieniu, by nie doszło do pogorszenia żyzności gleby.

MRiRW przypomina o konsultacjach prowadzonych przez KE 

Ministerstwo wyjaśniło, że w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, strategii "Od pola do stołu", strategii na rzecz bioróżnorodności oraz w planie działania Unii Europejskiej dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym zapowiedziano, że Komisja Europejska opracuje plan działania w zakresie lepszego gospodarowania składnikami odżywczymi (Integrated Nutrient Management Action Plan).

Dodano, że plan ma na celu osiągnięcie wyznaczonych celów na 2030 r. tzn. ograniczenia utraty składników odżywczych o co najmniej 50 proc., a tym samym ograniczenie stosowania nawozów o co najmniej 20 proc. przy jednoczesnym zapewnieniu, by nie doszło do pogorszenia żyzności gleby.

Resort przekazał, że w planie zintegrowanej gospodarki składnikami odżywczymi przeanalizowane zostaną pełne cykle azotu i fosforu i obejmie on wszystkie elementy środowiska (powietrze, wodę, morze i glebę) oraz wszystkie istotne źródła zanieczyszczeń (np. rolnictwo, przemysł, obszary miejskie, odpady, energetykę, transport). "Zgodnie z zapowiedzią KE, określone zostaną w nim luki w polityce, które uniemożliwiają wprowadzenie bardziej spójnego i zintegrowanego podejścia do ograniczania zanieczyszczenia w całym obiegu składników odżywczych" – wyjaśniono.

Jak dodano, przygotowane zostaną ramy działania na szczeblach unijnym, krajowym, regionalnym, co ma pozwolić na rozwiązanie problemu zanieczyszczenia składnikami odżywczymi u źródła, zwiększenie zrównoważonego charakteru rolnictwa i innych sektorów oraz stymulowanie rynków odzyskanych lub poddanych recyklingowi składników odżywczych.

Konsultacje prowadzone będą do 26 sierpnia.

MRiRW

Czytaj też: Ukraina w UE? KE zarekomenduje przyznanie statusu kandydata

PAP/fot. pixabay


KRUS: Ważne zmiany w podatku od świadczeń emerytalno-rentowych

Autor: Świat Rolnika 2022-07-01 19:30:00

Leśnicy przekazali kolejne 16 samochodów terenowych dla Ukrainy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 22:00:00

Protest rolników w Holandii. Policja rozpoczyna poważne śledztwo

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 18:30:00

BULT SMOGOWICZE