PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ukraina w UE? KE zarekomenduje przyznanie statusu kandydata

Ukraina w UE? KE zarekomenduje przyznanie statusu kandydata

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-14 12:30:00
Ukraina

Według doniesień portalu Politico, Ukraina prawdopodobnie uzyska rekomendację do uzyskania statusu kandydata. 

Jak podał we wtorek portal, Komisja Europejska zarekomenduje przyznanie Ukrainie oficjalnego statusu kraju kandydującego do UE. Politico powołał się na kilku anonimowych urzędników unijnych. Komisarze UE odbyli w poniedziałek wstępną debatę na ten temat. Kolejna odbędzie się w piątek.

Możliwe, że Ukraina uzyska rekomendację do statusu kandydata

We wtorek portal Politico, powołując się na kilku anonimowych urzędników unijnych, podał, że Komisja Europejska zarekomenduje przyznanie Ukrainie oficjalnego statusu kraju kandydującego do UE. 

Jak informuje Politico, wśród komisarzy UE istnieje "świadomość poświęceń ponoszonych przez Ukraińców i przekonanie, że należy wysłać wyraźny sygnał do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, że stracił on jakąkolwiek szansę na odzyskanie Ukrainy w jego rzekomej strefie wpływów".

Uznanie Ukrainy za kraj kandydujący wymaga jednomyślnej zgody 27 szefów państw i rządów w Radzie Europejskiej. Kwestia ta będzie jednym z tematów rozmów na najbliższym szczycie unijnych przywódców, który jest zaplanowany na 23-24 czerwca. Komisarze UE odbyli w poniedziałek wstępną debatę na ten temat. Kolejna odbędzie się w piątek.

Ukraina już w kwietniu br. wypełniła 5 tys. stron kwestionariuszy akcesyjnych i przekazała je przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, rozpoczynając formalne starania o przyjęcie do Unii. Ten etap to zwykle długi proces, ale Ursula von der Leyen zapowiedziała już, że w przypadku Ukrainy ścieżka zostanie mocno skrócona. Dlatego informacja o tym, czy Ukraina zostanie oficjalnie uznana za kandydata do Wspólnoty, jest spodziewana na szczycie UE 23 czerwca br. Nadanie jej statusu kandydackiego wymaga jednak jednomyślności przywódców 27 państw.

Ukraina UE

3 kraje są przeciwne

Według informacji Politico co najmniej trzy kraje są przeciwne.

Jak przypomina portal, prezydent Francji Emmanuel Macron, sugeruje od dłuższego już czasu, że sensowniejsze byłoby przyznanie Ukrainie jakiegoś statusu pośredniego, który wzmocni jej relacje z UE. Według francuskiego przywódcy nawet jeśli Ukraina zostanie uznana za kraj kandydujący, jej faktyczne przyjęcie do Wspólnoty nie nastąpi przed upływem dekady w ramach istniejących procedur akcesyjnych.

Obejrzyj również: Debata IGR: Ukraina w Unii Europejskiej, a polskie rolnictwo

fot.pixabay.com


UNICEF: Ponad ośmiu milionom dzieci grozi śmierć z głodu

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-25 23:00:00

Niemiecki rząd planuje wywłaszczenie części Nord Stream 2

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 20:00:00

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-24 21:00:00

BULT SMOGOWICZE