PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / MRiRW rozmowia z Ukrainą w sprawie przewozu produktów rolnych

MRiRW rozmowia z Ukrainą w sprawie przewozu produktów rolnych

Autor: Świat Rolnika 2022-07-22 12:10:00
MRiRW

Z inicjatywy strony ukraińskiej odbyła się wideokonferencja, w której wzięli przedstawiciele MRiRW. Tematem rozmowy była dalsza współpraca.

Z inicjatywy strony ukraińskiej odbyła się wideokonferencja Henryka Kowalczyka, wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury RP z Mykołą Solskim, ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy oraz Mustafą Najemem, wiceministrem infrastruktury Ukrainy.

Przewóz towarów z Ukrainy

W spotkaniu uczestniczyli także sekretarz stanu w MRiRW Rafał Romanowski, główny lekarz weterynarii RP Paweł Niemczuk oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Infastruktury Rafał Weber. Wideokonferencja była poświęcona kwestii przewozów ukraińskich artykułów rolno-spożywczych przez granicę z Polską. Spotkanie było kontynuacją rozmów w tym gronie, które odbyły się w Warszawie 14 czerwca br.

W trakcie spotkania strona ukraińska przedstawiła propozycje rozwiązań, które mogą przyśpieszyć przewóz towarów przez polsko-ukraińską granicę. Wicepremier Kowalczyk zadeklarował, że strona polska przeanalizuje te propozycje.

Jednocześnie szef polskiego resortu rolnictwa poinformował o przyjęciu 19 lipca br. przez Radę Ministrów uchwały w sprawie terminala produktów rolno-spożywczych w Gdańsku. Umożliwi to wkład w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego Polski, a także całej społeczności międzynarodowej.

MRiRW

MRiRW rozmowa ze swoim odpowiednikiem

Strona ukraińska wyraziła wdzięczność za podejmowane działania i nadzieję na dalsze zacieśnianie współpracy gospodarczej. MRiRW podkreśliło swoje zadowolenie z postępu w zakresie kwestii wznowienia eksportu wieprzowiny i produktów wieprzowych niepoddanych obróbce termicznej na rynek ukraiński. Z zadowoleniem odnotował też rezygnację strony ukraińskiej z prowadzenia listy towarów krytycznego importu.

Ukraina jest ważnym partnerem Polski w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. W okresie od stycznia do maja 2022 r. odnotowaliśmy wzrost eksportu rolnego na rynek ukraiński o ok. 6 proc. (z 316,6 do 337 mln EUR). Eksportowano głównie: sery i twarogi (32,1 mln EUR – spadek o 8 proc.), produkty używane do karmienia zwierząt (24,8 mln EUR – spadek o 15 proc.), kawę (21,5 mln EUR – wzrost o 27 proc.), mięso wieprzowe, świeże, chłodzone i mrożone (14,1 mln EUR – wzrost o 195 proc). W tym samym okresie import rolny z Ukrainy wyniósł 675,9 mln EUR, a najważniejszą pozycją był olej słonecznikowy (163,7 mln EUR).

Czytaj również: Henryk Kowalczyk: Polsce nie grożą niedobory cukru

GOV/fot.GOV