PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Hodowcy apelują do Henryka Kowalczyka w sprawie emisji przemysłowej

Hodowcy apelują do Henryka Kowalczyka w sprawie emisji przemysłowej

Autor: Świat Rolnika 2022-05-17 17:30:00
Hodowcy

Hodowcy zrzeszeni w inicjatywie #HodowcyRazem przygotowali list do Wicepremiera Henryka Kowalczyka w sprawie emisji przemysłowych.

W apelu poproszono o działania mające na celu zmianę przepisów dotyczących dyrektywy Komisji Europejskiej w sprawie emisji przemysłowych. Nowe przepisy mówią, że każde gospodarstwo rolne, które posiada więcej niż 150 dużych zwierząt, będzie klasyfikowane jako „instalacje rolno–przemysłowe”. Może to tylko podwyższyć i tak wysokie koszty.

Apel organizacji rolniczych

Hodowcy zrzeszeni w inicjatywie #HodowcyRazem w liście do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka proszą o podjęcie szybkich działań, by zmienić zapisy proponowane przez Komisję Europejską w sprawie dyrektywy o emisji przemysłowej.

„W kwietniu Komisja Europejska opublikowała przegląd dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych z 2010 roku, która w przeszłości obejmowała tylko największe unijne gospodarstwa hodowlane. Obecnie zaproponowano dziesięciokrotne zwiększenie liczby gospodarstw hodowlanych bydła, trzody chlewnej, drobiu, które mają być objęte, wymogami zamieszczonymi w dyrektywie. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej gospodarstwa rodzinne, które utrzymują powyżej 150 dużych jednostek przeliczeniowych  żywego inwentarza, uznawane będą jako „instalacje rolno-przemysłowe” – piszą rolnicy.

„Takie rozwiązanie spowoduje, dalszy wzrost kosztów produkcji, które już teraz są na bardzo wysokim poziomie. Rodzinne gospodarstwa hodowlane, utrzymujące powyżej 150 DJP będą zmuszone między innymi do stosowania kosztownych protokołów emisyjnych opracowywanych głównie dla dużych przedsiębiorstw, przestrzegania dodatkowych wymogów środowiskowych. Oprócz wzrostu kosztów wszystkie gospodarstwa powyżej zaproponowanego poziomu pozbawione zostaną pomocy dobrostanowej” – kontynuowali.

Hodowcy

Hodowcy piszą do wicepremiera

Hodowcy są przeciwni takiemu rozwiązaniu, ponieważ obecna sytuacja geopolityczna wymaga dbania o bezpieczeństwo żywnościowe Polski i Unii Europejskiej, a kolejne opłaty nakładane na rolników nie sprzyjają rozwojowi rolnictwa.

„Organizacje hodowców inicjatywy #HodowcyRazem deklarują gotowość współpracy z organami administracji w zakresie omawianej dyrektywy. Jednocześnie chcemy pokreślić fakt, że wszystkie organizacje zrzeszone w Copa – Cogeca również widzą ogromne zagrożenie, jakie mogą stworzyć proponowane zmiany dyrektywy” – piszą przedstawiciele #HodowcyRazem.

Czytaj również: Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej z poprawkami przeszła przez komisję

POLPIG/fot.pixabay


Soboń: kalkulator podatkowy dostępny już w tym tygodniu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 22:30:00

Ustawa o rolnictwie ekologicznym podpisana przez Prezydenta

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 18:15:00

Ukraina wraz z UE zajmą się bezpieczeństwem żywnościowym

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 17:00:00

BULT SMOGOWICZE