PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Kowalczyk: Wojna stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego

Kowalczyk: Wojna stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-17 11:30:00
Kowalczyk

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk przyjął wczoraj sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych Toma Vilsacka.

Była to pierwsza od 16 lat wizyta szefa resortu rolnictwa Stanów Zjednoczonych w Polsce. Ministrowie dyskutowali o sposobach zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i uniknięcia niedoborów żywności w krajach zależnych od importu z Ukrainy.

Kowalczyk spotkał się z Vilsackiem

Ministrowie omówili najważniejsze sprawy w relacjach dwustronnych w rolnictwie. Wicepremier Kowalczyk zwrócił uwagę, że polska żywność cieszy się dużym uznaniem importerów i konsumentów amerykańskich. Wyraził także oczekiwanie podjęcia przez władze amerykańskie decyzji, która otworzy możliwość eksportu polskich jabłek na tamtejszy rynek.

,,Wszelkie procedury konieczne do otwarcia rynku zostały zakończone w 2017 r. Jednak sprawa, mimo podnoszenia jej na wielu forach współpracy PL–USA oraz UE–USA, wciąż nie znajduje ostatecznego rozwiązania w postaci możliwości rozpoczęcia eksportu tych produktów z Polski” – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Spotkanie posłużyło również wymianie poglądów na temat wpływu wojny w Ukrainie na sytuację w rolnictwie na świecie.

,,Rosyjska agresja zablokowała ukraińskie porty, przez które Ukraina eksportowała m.in. zboża i oleje roślinne. Inwazja Rosji na Ukrainę stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego oraz stabilności łańcuchów dostaw na świecie – zauważył wicepremier Kowalczyk.

Ministrowie dyskutowali o sposobach zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w tej sytuacji i uniknięcia niedoborów żywności w krajach zależnych od importu z Ukrainy. Wiele miejsca poświęcili możliwościom udrożnienia szlaków transportowych dla ukraińskich towarów rolnych oraz pomocy udzielanej Ukrainie przez Polskę i USA.

USA to jeden z najważniejszych polskich partnerów, jeżeli chodzi o wymianę handlową w sektorze rolno-spożywczym. Polski eksport rolno-spożywczy na rynek amerykański w 2021 r. osiągnął poziom 725,3 mln USD (w 2020 r. – 612,1 mln USD). W 2021 r. USA zajęły pozycję lidera, jeżeli chodzi o import polskiej wieprzowiny (w 2020 r. były na trzeciej pozycji, po Czechach i Słowacji).

Kowalczyk

Czytaj też: Vilsack: USA przeznaczy środki na zapełnienie luki na rynku zbóż

MRiRW/fot.MRiRW

 


KRUS: Ważne zmiany w podatku od świadczeń emerytalno-rentowych

Autor: Świat Rolnika 2022-07-01 19:30:00

Leśnicy przekazali kolejne 16 samochodów terenowych dla Ukrainy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 22:00:00

Protest rolników w Holandii. Policja rozpoczyna poważne śledztwo

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 18:30:00

BULT SMOGOWICZE