PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Henryk Kowalczyk na spotkaniu w sprawie wymiany młodych rolników

Henryk Kowalczyk na spotkaniu w sprawie wymiany młodych rolników

Autor: Świat Rolnika 2022-06-10 10:30:00
Kowalczyk

Wicepremier Henryk Kowalczyk odbył spotkanie z prof. Jimem Mazurkiewiczem w sprawie realizacji programu wymiany młodych rolników Polska–Teksas.

Profesor Jim Mazurkiewicz od ponad 20 lat blisko współpracuje z polskimi uczelniami, instytutami naukowymi oraz przedsiębiorcami. Od 2013 r. – wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Roślin Zbożowych i Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie – prowadzi program wymiany dla młodych rolników z Polski i Teksasu.

Projekt wymiany dla młodych rolników

Celem tego projektu jest stworzenie młodym rolnikom możliwości wymiany doświadczeń i wiedzy. Rozmowa wicepremiera Kowalczyka z profesorem Mazurkiewiczem posłużyła m.in. omówieniu tegorocznej edycji tego programu, która rozpoczyna się 19 czerwca br.

„Liczymy na kontynuowanie tego programu w kolejnych latach. Chcemy, by tego typu doświadczenia poszerzały horyzonty, a także skutkowały chęcią rozwijania rodzinnych gospodarstw” – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Wicepremier z uznaniem odniósł się również do informacji o realizowanym w Teksasie projekcie, mającym na celu rozwój kompetencji społecznych u dzieci wiejskich, ich kreatywności oraz samodzielności. Ocenił, że koncepcja jest warta naśladowania w Polsce. „Działania tego typu skutkują większym przywiązaniem dzieci do gospodarstw, zwiększeniem poczucia sprawczości i odpowiedzialności” – stwierdził.

Spotkanie było również okazją do dyskusji nt. projektów realizowanych przez Texas A&M University we współpracy z polskimi uczelniami, przede wszystkim Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego – doświadczeń związanych z doradztwem rolniczym oraz realizacji wspólnych projektów badawczych z udziałem nadzorowanych przez MRiRW instytutów naukowych.

Kowalczyk

Henryk Kowalczyk spotkał się z Cemem Özdemirem

W tym tygodniu odbyło się również spotkanie Henryka Kowalczyka niemieckim ministrem wyżywienia i rolnictwa Cemem Özdemirem. Jak podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, szefowie resortów rolnictwa rozmawiali m.in. o pomocy Ukrainie w eksporcie zbóż. Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi "szefowie resortów rolnictwa Polski i Niemiec wyrazili również chęć dalszych spotkań i rozmów o wzajemnej współpracy".

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) poinformowało, że szef tego resortu Henryk Kowalczyk spotkał ze swoim niemieckim odpowiednikiem Cemem Özdemirem. MRiRW zaznaczyło, że było to pierwsze spotkanie ministrów. ,,Głównym tematem naszych rozmów było to, jak wspomóc Ukrainę w eksporcie zbóż” – poinformował cytowany w komunikacie MRIRW wicepremier Henryk Kowalczyk po zakończeniu rozmów polsko-niemieckich.

Czytaj również: Kowalczyk: Trzeba budować świadomość zagrożeń w rolnictwie

GOV/fot.GOV


Soboń: kalkulator podatkowy dostępny już w tym tygodniu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 22:30:00

Ustawa o rolnictwie ekologicznym podpisana przez Prezydenta

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 18:15:00

Ukraina wraz z UE zajmą się bezpieczeństwem żywnościowym

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 17:00:00

BULT SMOGOWICZE