PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Henryk Kowalczyk spotkał się z niemieckim ministrem rolnictwa

Henryk Kowalczyk spotkał się z niemieckim ministrem rolnictwa

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-09 18:00:00
Kowalczyk

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk po raz pierwszy spotkał się z niemieckim ministrem wyżywienia i rolnictwa Cemem Özdemirem.

Jak podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, szefowie resortów rolnictwa rozmawiali m.in. o pomocy Ukrainie w eksporcie zbóż. Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi "szefowie resortów rolnictwa Polski i Niemiec wyrazili również chęć dalszych spotkań i rozmów o wzajemnej współpracy".

Henryk Kowalczyk spotkał się z Cemem Özdemirem

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) poinformowało, że szef tego resortu Henryk Kowalczyk spotkał ze swoim niemieckim odpowiednikiem Cemem Özdemirem. MRiRW zaznaczyło, że było to pierwsze spotkanie ministrów.

,,Głównym tematem naszych rozmów było to, jak wspomóc Ukrainę w eksporcie zbóż” – poinformował cytowany w komunikacie MRIRW wicepremier Henryk Kowalczyk po zakończeniu rozmów polsko-niemieckich.

,,Szef polskiego resortu rolnictwa przedstawił problemy, z którymi borykamy się przy eksporcie zboża z Ukrainy i na jaką pomoc liczy strona polska" – dodało ministerstwo rolnictwa.

,,W kwestiach pomocy Ukrainie mamy pełną zgodność poglądów" – powiedział na spotkaniu Kowalczyk.

Ministrowie rolnictwa rozmawiali w czwartek także o kwestiach związanych z planami strategicznymi na lata 2023-2027.

,,W tej sprawie również nastąpiła zgodność poglądów. Ministrowie zgodzili się, że ważne są zagadnienia dotyczące ochrony środowiska i klimatu, ale niezwykle istotne są także kwestie bezpieczeństwa żywnościowego" – wskazano w informacji MRiRW.

Kowalczyk

Tematem rozmowy był również ASF

Szefowie polskiego i niemieckiego resortu rolnictwa dyskutowali o sprawach związanych znakowania żywności i ASF. Wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na wspólną opinię i podejście do żywności importowanej spoza Unii Europejskiej.

,,Znakowanie żywności jest bardzo ważne, gdyż muszą być zachowane warunki konkurencji dla europejskich rolników, a żywność spoza UE często produkowana jest bez wymogów obowiązujących w UE, a także na gruntach wylesionych" – mówił szef polskiego resortu rolnictwa.

,,Wicepremier poinformował również o możliwościach współpracy w zakresie walki z ASF i możliwości skorzystania z polskich doświadczeń w zwalczaniu tej choroby" – przekazało MRiRW.

,,Minister wyżywienia i rolnictwa Niemiec Cem Özdemir podkreślił, że wspólnie z wicepremierem Kowalczykiem mają wiele wspólnych opinii i stanowisk. Dodał także, że potępia agresję Rosji na Ukrainę i zaoferował szeroką pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych eksportem zboża z Ukrainy. Zwrócił przy tym uwagę, że każda trasa alternatywna jest drugim lub trzecim sposobem, a najważniejszy jest eksport poprzez porty" – napisano w komunikacie MRiRW.

Niemiecki urzędnik oznajmił na spotkaniu, że zaprosił ukraińskiego ministra rolnictwa na szczyt G7 w Stuttgarcie. Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi "szefowie resortów rolnictwa Polski i Niemiec wyrazili również chęć dalszych spotkań i rozmów o wzajemnej współpracy".

Czytaj też: Cem Özdemir – wegetarianin i nowy niemiecki minister rolnictwa

PAP/fot.MRiRW


KRUS: Ważne zmiany w podatku od świadczeń emerytalno-rentowych

Autor: Świat Rolnika 2022-07-01 19:30:00

Leśnicy przekazali kolejne 16 samochodów terenowych dla Ukrainy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 22:00:00

Protest rolników w Holandii. Policja rozpoczyna poważne śledztwo

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 18:30:00

BULT SMOGOWICZE