PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Emerytury rolnicze ze zmianami. Rząd przyjął projekt

Emerytury rolnicze ze zmianami. Rząd przyjął projekt

Autor: Świat Rolnika 2022-04-21 09:30:00
emerytury rolnicze

Emerytury rolnicze do zmian, gdyż projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przedłożony przez ministra rolnictwa przyjął Rząd.

Najważniejsza zmiana dotyczy rolników będących już na emeryturze. Rząd chce, aby tacy właściciele gospodarstw nie musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. Jest to możliwe dzięki pewnemu zapisowi.

Regulacja dotycząca składek odprowadzanych na KRUS

Dotychczas było tak, że rolnik będący na emeryturze i zarówno prowadzący działalność rolniczą, musiał liczyć się z częściowym zawieszeniem swojego świadczenia. MRiRW zaznacza, iż nowe rozwiązanie jest realizacją postulatów rolników i organizacji rolniczych. I tak oto rolnik pobierający świadczenie emerytalne nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. 

To wiąże się z dalszym obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w KRUS. Tyczy się to składki podstawowej i dodatkowej, choć ta druga jest wymagana w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych.

emerytury rolnicze

Emerytury rolnicze korzystne dla dwuzawodowców

Resort zaznacza również, że dzięki zmianie ustawy uregulowane będą sprawy związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych.

„Dzięki temu, rolnicy będą mogli unikać niekorzystnych przerw w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, które mogą być przeszkodą w ubieganiu się o pomoc ze środków wspólnej polityki rolnej, bądź uniemożliwiać dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku podejmowania – oprócz działalności rolniczej – dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej” – czytamy na stronie resortu rolnictwa.

Po wprowadzeniu zmian resort ma nadzieję na zwiększenie mobilności zawodowej. Rolnicy i domownicy będą mogli bez obawy o utratę ubezpieczenia w KRUS podejmować np. różnego rodzaju szkolenia.

Rada Ministrów wprowadziła również opcję zaliczenia służby w wojsku do okresu składkowego.

„Dotyczyć to będzie także okresów zastępczych form służby wojskowej przypadających przed 1 stycznia 1999 r., gdy dana osoba nie posiada stażu ubezpieczeniowego w ZUS i gdy okres służby nie może wpłynąć na podwyższenie świadczenia emerytalnego z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych realizowanego przez ZUS” – brzmi treść komunikatu MRiRW.

Trzeba zaznaczyć, że od tej pory emeryci rolniczy będą mieli możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS, a opiekunowie osób niepełnosprawnych – możliwość kierowania na turnusy regeneracyjne.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jednakże, zanim to nastąpi, nowe przepisy muszą zostać zaakceptowane przez parlament i prezydenta.

Zobacz też: Teresa Hałas: Potrzebna zmiana sposobu waloryzacji emerytur rolniczych

gov.pl/ fot. pexels


Autor: Polska Agencja Prasowa

Premier: UE powinna pomóc w rozbudowie infrastruktury eksportowej


Autor: Tomasz Racki

Kanadyjski rzepak znów popłynie do Chin. To przez wojnę na Ukrainie


Autor: Tomasz Racki

Kowalczyk: będzie interwencja w sprawie importowanych truskawek sprzedawanych jako polskie


BULT SMOGOWICZE