PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Zyska: Przygotowujemy duży program wsparcia dla biogazowni i biometanowni

Zyska: Przygotowujemy duży program wsparcia dla biogazowni i biometanowni

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-20 19:30:00
Zyska

Wraz z resortem rolnictwa przygotowywany jest duży program wsparcia dla biogazowni i biometanowni – poinformował w środę Ireneusz Zyska. 

Jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska biometan może w części pokryć zapotrzebowanie na gaz z Rosji. Dodał, że polski rząd podjął działania, aby jak najszybciej zdywersyfikować dostawy surowców energetycznych do Polski po zapowiedzi odcięcia się od importu takowych z Rosji.

Wiceminister: Polska rezygnuje z importu rosyjskiego węgla

Przedstawiciel resortu klimatu i środowiska podczas trwającego w Warszawie Szczytu Klimatycznego Togetair 2022 podkreślił, że polski rząd podjął działania, aby jak najszybciej zdywersyfikować dostawy surowców energetycznych do Polski po zapowiedzi odcięcia się od importu takowych z Rosji.

Zwrócił uwagę, że w pierwszej kolejności – bo do końca kwietnia – Polska zrezygnuje z importu rosyjskiego węgla. Polska chce także zrezygnować z importu gazu ziemnego z kierunku wschodniego. Zyska wskazał, że z najdalej z końcem roku ma ruszyć gazociąg Baltic Pipe, rozbudowywany jest też terminal LNG w Świnoujściu. Dodał, że "za chwilę" ma ruszyć też budowa pływającego terminalu na Zatoce Gdańskiej.

Wiceminister podkreślił, że celem strategicznym politycznym i gospodarczym rządu jest uniezależnienie się od dostaw rosyjskich węglowodorów. 

"Jest wielka determinacja rządu i też podmiotów gospodarczych z obszaru Skarbu Państwa – spółek Skarbu Państwa, aby ten cel został zrealizowany. Jestem przekonany, że tak się stanie" – zapewnił.

"Jestem w 100 proc. przekonany, mam pewność, że absolutnie wszelkie działania zostaną podjęte, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski i dostawy błękitnego paliwa do odbiorców końcowych – przemysłowych i indywidualnych" – powiedział.

Zyska

Zyska: Musimy zwiększyć produkcję biometanu

Zyska zwrócił uwagę, że aby uzupełnić lukę po rosyjskim gazie, należy zwiększyć w polskim miksie produkcję biometanu, który może być zatłaczany do sieci gazowej.

Przypomniał, że przygotowywane są odpowiednie regulacje prawne, które mają wzmocnić rozwój tego sektora (chodzi o projekt nowelizacji o odnawialnych źródłach energii). Poinformował ponadto, że wraz z resortem rolnictwa przygotowywany jest "duży program wsparcia" dla biogazowni i biometanowni.

Według Zyski w Polsce możemy produkować nawet 1,5 mld m sześc. biometanu rocznie do 2030 r. Zwrócił jednak uwagę, że potencjał jest znacznie wyższy i według szacunków może wynosić nawet 8 mld m sześc. gazu rocznie.

Czytaj też: Zyska za szybką budową niezależności energetycznej Polski

PAP/fot.Twitter/Pixabay


Niebezpieczna żywność z Chin przechwycona przez służby w woj. lubelskim

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 21:30:00

Prezes PGE: Zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 20:30:00

Izba Zbożowo–Paszowa: Coraz większa podaż zbóż na polskim rynku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 17:30:00

BULT SMOGOWICZE