PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Urzędnicy wyłudzi milionowe dopłaty z UE. Teraz grozi im 10 lat więzienia

Urzędnicy wyłudzi milionowe dopłaty z UE. Teraz grozi im 10 lat więzienia

Autor: Emilia Gromczak 2022-03-29 18:00:00
dopłaty

Urzędnicy Oddziału Regionalnego ARiMR oraz osoby powiązane z producentam wyłudzili milionowe dopłaty z Unii Europejskiej. 

We wtorek tj. 22.03. 2022 r. policjanci z Komendy Wojewódzkiwje w Poznaniu zatrzymali 12 osób, które są odpowiedzialne za wyłudzenie ponad 82 mln zł dotacji z UE. Wśród zatrzymanych znalazły się osoby powiązane z producentami owoców i warzyw oraz urzędnicy z państwowych instytucji. Grozi im teraz do 10 lat więzienia.

Wyłudzili milionowe dopłaty 

W Poznaniu zatrzymano 12 osób, które odpowiedzą za wyłudzenia. Jak podała KWP w Poznaniu osoby powiązane z grupą producentów owoców i warzyw oraz urzędnicy Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu i Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu wyłudzili dopłaty z UE opiewające na ponad 82 mln zł. Według ustaleń policji pieniądze miały zostać przeznaczone na prowadzenie działalności dużej grupy producentów owoców i warzyw. Ponadto kwota ta miała sprawić, że grupa producencka będzie konkurencyjna na rynku spożywczym. Okazało się, że działania były pozorne. 

dopłaty oszustwo

Podejrzana Grupa Producentów Owoców i Warzyw

Już w maju 2020 r. policjanci KWP w Poznaniu otrzymali z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Wydział VIII ds. Wojskowych do prowadzenia śledztwo dotyczące tej sprawy. Analiza materiałów wskazywała, że kilkuosobowa rodzina z powiatu ostrowskiego założyła Grupę Producentów Owoców i Warzyw. Grupa ta w 2007 r. przedłożyła w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Poznaniu dokumentacją o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Okazało się, że w dokumentach znajdowały się nieprawdziwe informacje.

Okazało się, że niektórzy członkowie grupy w ogóle nie zajmowało się uprawą owoców i warzyw. Ustalono także, że z 1300 ha gruntów grupa przeznaczała tylko 5% powierzchni na prowadzenie deklarowanej działalności. Z dotacji miały powstać 3 chłodnie na produkowane warzywa i owoce. Tymczasem wybudowano dwie, z czego część wynajmowano innym firmom.

Pod koniec ubiegłego roku było również głośno o byłym już radnym powiatu opolskiego, który chciał wyłudzić dopłaty z ARiMR. Chodziło o kwotę około pół mln zł. 

Przeczytaj też: Kobieta próbowała wyłudzić unijne dotacje w wysokości 130 tys. zł

wielkopolska.policja.gov.pl/fot.pixabay.com


Autor: Sebastian Wroniewski

Czas na zbadanie nerki. Rusza nowa kampania edukacyjna


Autor: Polska Agencja Prasowa

Pierwsza w Polsce stacja wodorowa została otwarta w Krakowie


Autor: Sebastian Wroniewski

Nowa Biała rok po wielkim pożarze. Odbudowano wszystkie domy


BULT SMOGOWICZE