PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Sondaż dla "Rz": Drożyzna szaleje. Polacy ograniczają wydatki

Sondaż dla "Rz": Drożyzna szaleje. Polacy ograniczają wydatki

Autor: Kamila Ciężka 2022-07-02 01:00:00
wydatki

Jak wynika z sondażu IBRiS, wysoka inflacja, rosnące raty kredytów, wzrost cen sprawiły, że Polacy zaczęli ograniczać swoje wydatki.

"Rzeczpospolita" stwierdza na podstawie sondażu, że zaczyna się cięcie kosztów w domowych budżetach, a na pierwszy ogień idą kultura oraz rozrywka. Obecna sytuacja w kraju uderza najmocniej w najbiedniejszych.

Polacy ograniczają wydatki

W badaniu zapytano o to, czy w gospodarstwie domowym respondenta ograniczono ostatnio wydatki. 35,2 proc. pytanych przyznało, że oszczędności dotyczą kupowania mniejszych ilości jedzenia; 15,7 proc. poinformowało, że zaczęło kupować żywność gorszej jakości. 28,3 proc. respondentów odpowiedziało, że kupuje żywność i ubrania wyłącznie na promocjach.

Z sondażu wynika również, że 40,4 proc. osób ogranicza używanie samochodu i oszczędza na paliwie. 26,3 proc. respondentów odpowiedziało, że ogranicza temperaturę w domu z powodu kosztów energii.

30,3 proc. badanych zrezygnowała z planów urlopowych, a 33,6 proc. zrezygnowało z zakupu elektroniki, sprzętu AGD. IBRiS przeprowadził badanie CATI w dniach 17-18 br. czerwca na 1000-osobowej grupie respondentów.

wydatki

Czytaj też: Inflacja w sierpniu wyniesie 16%. Żywność będzie droższa o 20 procent

PAP/fot.pixabay