PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / PGNiG otrzymało od Gazpromu zasady płatności za dostawy gazu

PGNiG otrzymało od Gazpromu zasady płatności za dostawy gazu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-03 08:30:00
PGNiG

Gazprom wystąpił do PGNiG z formalnym pismem w sprawie zmian prawnych w Rosji dotyczących nowych zasad płatności za dostawy gazu. 

Jak przekazało biuro prasowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, spółka nie udziela szczegółów co do zapisów umów, w tym dot. wymiany korespondencji. Wydany przez Władimira Putina dekret przewiduje, że od początku kwietnia zagraniczni nabywcy z "nieprzyjaznych państw" mają płacić za dostawy rosyjskiego gazu ziemnego w rublach albo dostawy paliwa z Rosji zostaną wstrzymane.

PGNiG otrzymało pismo od Gazpromu

Biuro prasowe PGNiG poinformowało, że kontrakt pomiędzy spółką a Gazpromem, obowiązujący do końca 2022 r., "przewiduje sposób zmiany jego warunków, do których dotrzymywania zobowiązane są obydwie strony".

"Gazprom wystąpił do PGNiG z formalnym pismem w sprawie zmian prawnych w Federacji Rosyjskiej dotyczących zmiany zasad płatności za dostawy gazu" – poinformowano.

Dodano jednocześnie, że spółka nie udziela szczegółowych informacji na temat objętych tajemnicą handlową zapisów umów z kontrahentami, w tym dotyczących wymiany korespondencji.

Wydany w czwartek przez prezydenta Władimira Putina dekret przewiduje, że od początku kwietnia zagraniczni nabywcy z "nieprzyjaznych państw" mają płacić za dostawy rosyjskiego gazu ziemnego w rublach, albo dostawy paliwa z Rosji zostaną wstrzymane.

Nabywcy gazu z państw prowadzących "nieprzyjacielską działalność" wobec Rosji będą musieli otworzyć specjalne konta rublowe, obsługiwane przez kontrolowany przez Kreml Gazprombank. Następnie bank ten ma sprzedawać zagraniczną walutę na moskiewskiej giełdzie MICEX, wymieniając ją na ruble i regulować w tych rublach płatności za gaz.

PGNiG

Spółka nie odniosła się do dekretu Putina

W dekrecie przewidziano jednak wyjątek, na podstawie którego zagraniczni kontrahenci będą mogli "ominąć" opłaty w rublach. Warunkiem jest uzyskanie specjalnego zezwolenia Komisji Rządu Federacji Rosyjskiej ds. Inwestycji Zagranicznych.

Od 5 marca na rosyjskiej liście "nieprzyjaznych państw" znajdują się m.in. wszystkie kraje Unii Europejskiej (a więc również Polska), Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Norwegia, Szwajcaria, Japonia i Korea Południowa.

PGNiG w czwartek nie komentował dekretu Putina ws. płatności za gaz w rublach. 

"PGNiG nie może komentować deklaracji politycznych ani udzielać szczegółowych informacji na temat zapisów umów z kontrahentami. Kontrakt pomiędzy PGNiG a Gazprom obowiązuje do końca 2022 r., PGNiG pozostaje w bieżącym kontakcie z kontrahentem" – przekazała w czwartek spółka.

Czytaj też: Import surowców energetycznych z Rosji można szybko ograniczyć

PAP/fot.Wikimedia/Twitter