PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Kraje G7 nie będą płacić Rosji w rublach za dostawy gazu

Kraje G7 nie będą płacić Rosji w rublach za dostawy gazu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-28 19:30:00
dostawy gazu

Państwa grupy G7 zdecydowanie odrzucają żądanie rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, który domaga się płatności w rublach za dostawy gazu.

 „Próba Putina, aby nas podzielić, jest oczywista” – skomentował federalny minister gospodarki Robert Habeck po spotkaniu, przeprowadzonym w formie zdalnej ze swoimi odpowiednikami z krajów G7. Po decyzji podjętej przez ministrów G7 rosyjski deputowany Iwan Abramow miał zagrozić, że Rosja wstrzyma dostawy gazu. „Jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze” – podkreślił minister Habeck. 

Dostawy gazu nie będą opłacone w rublach 

„Nie damy się podzielić, a odpowiedź krajów G7 jest jasna: będziemy przestrzegać umów. Żądanie zapłaty w rublach jest jednostronnym i wyraźnym naruszeniem już istniejących umów”” – powiedział Habeck, cytowany przez poniedziałkowy „Bild”. „Zawarte umowy są obowiązujące, a podmioty, których dotyczą – muszą przestrzegać umów. Oznacza to, że płatność w rublach jest niedopuszczalna”.

Po decyzji podjętej przez ministrów G7 rosyjski deputowany Iwan Abramow miał zagrozić, że Rosja wstrzyma dostawy gazu, o czym poinformowała rosyjska państwowa agencja informacyjna Ria. Abramow jest członkiem Komitetu Ekonomicznego – wyjaśnia „Bild”.

Obecnie Niemcy przewodniczą grupie państw G7, do której należą także Francja, Włochy, Japonia, Kanada, USA i Wielka Brytania. Jak dodał Habeck, w tej rundzie rozmów wzięli też udział przedstawiciele krajów UE.

Dostawy gazu

Federalny minister gospodarki przygotowany na wszystkie scenariusze 

Władimir Putin ogłosił w zeszłym tygodniu, że dostawy gazu do „nieprzyjaznych Rosji państw” będą rozliczane tylko w rublach. Miałoby to pomóc rosyjskiej walucie, której wartość spadła znacznie od czasu wprowadzenia sankcji gospodarczych. Do tej pory dostawy gazu Niemcy opłacały m.in. w euro – opisuje „Bild”.

Habeck dodał, że bierze pod uwagę opcję, że „Putin mógłby zakręcić kurek z gazem”. „Jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze” – podkreślił minister i dodał, że żądanie szefa Kremla pokazuje, że „został on przyparty do muru”.

Czytaj też: Gaz z Nigerii zamiast gazu z Rosji. Czy to możliwe?

PAP/fot. tt Andy Vermaut, Anders Östlund


Autor: Polska Agencja Prasowa

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Le Figaro: Przez Merkel Niemcy uzależniły się od Kremla


Autor: Polska Agencja Prasowa

Blinken: Rosyjska agresja przyniesie głód dla 40-50 mln ludzi


BULT SMOGOWICZE