PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Maląg: Czternasta emerytura będzie najprawdopodobniej w 2023 roku 

Maląg: Czternasta emerytura będzie najprawdopodobniej w 2023 roku 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-14 23:30:00
Czternasta emerytura

Czternasta emerytura w przyszłym roku najprawdopodobniej będzie, ale ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła – powiedziała szefowa MRiPS.

Rozstrzygnięcie będzie zależało od sytuacji w kraju – zastrzegła Marlena Maląg. Tak zwana “czternastka” trafi w tym roku do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe. Będzie ona zwolniona z podatku dochodowego. Osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł "na rękę" otrzymają 1217,98 zł

Czternasta emerytura w 2023 r. zależna od sytuacji w kraju

Minister była pytana w Polsat News, czy czternasta emerytura jest pewna w przyszłym roku.

"Czternastą emeryturę będziemy analizować, najprawdopodobniej ona będzie, gdyż sytuacja będzie się normowała. Natomiast decyzje ostateczne i ustawy będziemy procedowali na początku roku" – powiedziała minister.

Dopytywana, od czego uzależniona jest ta decyzja, Maląg odpowiedziała, że od "sytuacji ogólnie, jaka będzie w kraju".

"Mechanizm czternastej emerytury, która jest świadczeniem jednorazowym, wprowadza nam możliwość, że podejmujemy decyzję o wypłacie w odpowiednim momencie" – wskazała.

Dodała, że w ubiegłym roku wypłata czternastej emerytury była w czwartym kwartale, zaś w tym roku, m.in. ze względu na poziom inflacji, wypłaty są już od 25 sierpnia.

Czternasta emerytura

Czternastka trafi w tym roku do 9 milionów osób

Czternasta emerytura trafi w tym roku do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego. Osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł "na rękę" otrzymają 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób.

W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc – otrzymają czternastkę w październiku.

Czternasta emerytura jest wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie jest wliczana do dochodu przy ubieganiu się m.in. o pomoc społeczną czy alimenty.

Czytaj też: Morawiecki: Czternasta emerytura to troska o najsłabszych

PAP/fot.Twitter/Pixabay