PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Morawiecki: Czternasta emerytura to troska o najsłabszych

Morawiecki: Czternasta emerytura to troska o najsłabszych

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-22 15:00:00
Czternasta emerytura

Premier Mateusz Morawiecki w najnowszym liście opublikowanym w czwartkowym „Super Expressu” wskazał po co jest czternasta emerytura.

W trudnych czasach stosujemy wyjątkowe rozwiązania. Wszystko po to, by każdy senior mógł czuć się bezpiecznie – podkreśla Mateusz Morawiecki. Czwartkowy "Super Express" drukuje list premiera do emerytów dotyczący m.in. wypłaty 14. emerytury. W liście opublikowanym na łamach gazety szef rządu przekonuje, że Prawo i Sprawiedliwość nie tylko obiecało zadbać o seniorów, ale wywiązuje się z tej obietnicy każdego roku.

Kolejne programy socjalne rządu

"Na początek przywróciliśmy niższy wiek emerytalny, a zaraz potem zaczęliśmy podnosić świadczenia emerytalne" – podkreśla Mateusz Morawiecki.

Premier twierdzi, że osoby starsze nie powinny wybierać między zakupem leków lub jedzenia. Uważa, że taka bieda to hańba dla państwa, a czternasta emerytura poprawi sytuacje.

"Dlatego robimy wszystko, by takie historie nigdy nie miały miejsca" – przekonuje. "To dzięki naszym działaniom przeciętna emerytura wzrosła aż o 600 zł. A to nie wszystko. Każdy senior w Polsce dostaje także 13. emeryturę".

Morawiecki, zwracając się do seniorów w liście opublikowanym na łamach "Super Expressu", mówi, że państwo musi być aktywne i odpowiadać na potrzeby Polaków. Dlatego, choć 14. emerytura miała być rozwiązaniem jednorazowym, podyktowanym przez pandemię, zapadła decyzja o kolejnej wypłacie czternastki.

Czternasta emerytura

Czternasta emerytura już w sierpniu

"Znieśliśmy podatek od emerytur i ustanowiliśmy waloryzację na poziomie 7 proc. – tłumaczy szef rządu. "Miarą odpowiedzialności państwa jest troska o najsłabszych" – przypomina.

Przypominamy, że we wtorek zapowiedziała, że ustawa o czternastych emeryturach wejdzie w życie w sierpniu. "A więc od sierpnia ruszą pierwsze wypłaty. Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, odpowiednie organy będą wypłacały to świadczenie w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego" – podkreśliła Maląg.

Zaznaczyła, że czternasta emerytura zostanie wypłacone w wysokości minimalnej emerytury, czyli będzie to 1338,44 zł. Szefowa resortu rodziny poinformowała, że według szacunków czternastki otrzyma około 9 mln emerytów i rencistów.

Wskazała, że w przypadku czternastych emerytów wprowadzony będzie mechanizm złotówka za złotówkę. Oznacza to, że świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymają osoby, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie będzie wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Czytaj również: Czternasta emerytura rusza w sierpniu. Maląg: Świadczenie dla 9 mln osób

PAP/fot.pixabay


Moskwa: Trójmorze jest strategiczne dla Polski z perspektywy energetyki

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 16:30:00

Krawczyk: 750 zł rekompensaty za węgiel dla sprzedawców

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-14 17:00:00

Moskwa: Kary w sprawie Turowa nałożono w sposób bezprawny

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-14 12:00:00

BULT SMOGOWICZE