PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Inflacja coraz mocniej wpływa na polską gospodarkę

Inflacja coraz mocniej wpływa na polską gospodarkę

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-17 19:00:00
Inflacja

Inflacja jest coraz mocniej odczuwalna. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce podskoczyły o 5,5 proc.

To bardziej, niż powinny wzrosnąć w ciągu dwóch lat, gdyby Narodowy Bank Polski wypełniał swój cel inflacyjny – czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że w samym kwietniu wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł o 12,4 proc. rok do roku i o 2 proc. w stosunku do marca.

Coraz gorsza sytuacja gospodarcza

Zdaniem ekspertów dziennika „Rzeczpospolita, tak jak w poprzednich miesiącach drożeją przede wszystkim paliwa, nośniki energii i żywność, co jest pokłosiem sytuacji na globalnym rynku surowców.

"Przybywa jednak dowodów na to, że inflacja w Polsce się utrwala. A to oznacza, że nawet jeśli szczyt osiągnie latem 13–15 proc. – tak zakłada większość ekonomistów – będzie opadała wolniej, niż dotąd oczekiwano" - podkreśla.

"W ocenie analityków trzeba się liczyć z tym, że także w 2023 r. inflacja będzie przekraczała 10 proc." – podkreśla gazeta.

Inflacja coraz wyższa

Piątkowe dane GUS przewyższyły analizy ekspertów – inflacja jest najwyższa od 24 lat. Szczytu cen spodziewamy się jednak dopiero pod koniec 2021 roku. Biuro analiz Pekao skomentowało piątkowe dane GUS, z których wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,4 proc.(szacunek flash wskazywał na 12,3 proc. rdr), a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 2,0 proc. "To najwyższy odczyt inflacyjny od 24 lat" – zauważyli analitycy banku.

"Poziom inflacji, jak i +niedoszacowane+ niespodzianki z ostatnich miesięcy są obecnie zasługą kategorii niebazowych (żywność, energia, paliwa), a o kwietniowej inflacji w tych kategoriach wiedzieliśmy już dużo ze wstępnego odczytu" – wyjaśniono w komentarzu GUS. "Trzeba powiedzieć, że kolejny tak duży skok inflacji to w dużej mierze dalsze konsekwencje wybuchu wojny w Ukrainie" – podkreślono.

Zdaniem analityków Pekao ceny żywności będą pod presją przez najbliższe miesiące. "Szczytu cen żywności spodziewamy się jednak dopiero pod koniec obecnego roku" – napisali.

"W oparciu o dzisiejsze dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła w kwietniu do 7,6-7,7 proc. rdr z 6,9 proc. rdr w marcu, osiągając najwyższy poziom od co najmniej dwóch dekad" - wskazał bank. "Szczyt inflacji bazowej widzimy dopiero w trzecim kwartale 2022 r. na poziomie 8,5-9 proc. rdr" – poinformowano.

Czytaj również: Inflacja w Hiszpani szaleje. Ceny żywności najwyższe od dekad

PAP/fot.pixabay