PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Andrzej Duda: Unia Europejska wobec Ukrainy zachowała się życzliwie

Andrzej Duda: Unia Europejska wobec Ukrainy zachowała się życzliwie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-05 16:15:00
Unia Europejska

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Unia Europejska zachowała się wobec Ukrainy w sposób bardzo odpowiedzialny i życzliwy.

Duda przyznał również, że "różnie jest ze skalą pomocy, jaka jest Ukrainie udzielana przez poszczególne kraje – czy to NATO, czy UE". "Ale śmiało można mówić, że w tym znaczeniu gremialnym to zarówno Unia Europejska jak i NATO mówią jednym głosem. Jedna i druga organizacja jest absolutnie za Ukrainą i udziela Ukrainie wsparcia" – stwierdził.

Andrzej Duda o działaniach UE

W poniedziałek wieczorem prezydent w rozmowie w Polsat News został zapytany o oceny zaangażowania Unii Europejskiej w pomoc zaatakowanej przez Rosję Ukrainie.

"Sama Unia Europejska – biorąc to z punktu widzenia instytucjonalnego – zachowała się wobec Ukrainy w sposób bardzo odpowiedzialny i powiedziałbym życzliwy. Przecież nie tak dawno, dosłownie kilka dni temu Rada Europejska podjęła decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE" - podkreślił prezydent. "Apelowałem o to dosłownie trzy dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jeszcze w lutym, aby jak najszybciej ten status kandydata Ukrainie przyznać; argumentowałem, że to ma ogromne znaczenie psychologiczne dla obrońców Ukrainy" – zaznaczył.

Jak dodał, obiecał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu zabieganie o to w rozmowach z przywódcami krajów europejskich. Duda przyznał również, że "różnie jest ze skalą pomocy, jaka jest Ukrainie udzielana przez poszczególne kraje – czy to NATO, czy UE". "Ale śmiało można mówić, że w tym znaczeniu gremialnym to zarówno Unia Europejska jak i NATO mówią jednym głosem. Jedna i druga organizacja jest absolutnie za Ukrainą i udziela Ukrainie wsparcia" – stwierdził.

Unia Europejska

Unia Europejska w cieniu szczytu NATO

Unia Europejska to nie był jedyny temat poruszony w Polsat News. Prezydent pytany o poniedziałkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem liderów opozycji podkreślił również, że "żadne tematy związane z bezpieczeństwem nie są przedmiotem politycznych starć. "Tak jak szczyt NATO w Madrycie pokazał jedność, tak spotkanie całej naszej sceny politycznej na RBN pokazało, że w Polsce w sprawach bezpieczeństwa scena nie jest absolutnie podzielona; wszyscy są zgodni co do głównych kierunków i tego, jak państwo polskie powinno w tej chwili działać" – stwierdził.

"Działamy razem i działamy skutecznie; to jest doceniane – zarówno przez naszych partnerów z NATO, jak również przede wszystkim przez samych Ukraińców i władze Ukrainy. Ta pomoc umożliwia im obronę ukraińskiego terytorium przeciwko rosyjskiej agresji. Z punktu widzenia polskich interesów, to jest kwestia najważniejsza – że Ukraińcy, broniąc swojego terytorium, cały czas trzymają rosyjską armię z dala od naszych granic" – dodał.

Czytaj również: Ponad 20 firm pomoże przeładowywać ukraińskie zboże na granicach

PAP/fot.pixabay