PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Borrell: Unijne sankcje mocno uderzają w gospodarkę Rosji

Borrell: Unijne sankcje mocno uderzają w gospodarkę Rosji

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-04 13:30:00
Sankcje

Sankcje UE mocno uderzają w Rosję i wiele sektorów jej gospodarki, a ich wpływ jeszcze się zwiększy – napisał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. 

Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa przypomniał, że od rozpoczęcia przez Rosję agresji na Ukrainę UE przyjęła sześć pakietów sankcji przeciwko Moskwie. Położył nacisk na to, że do końca tego roku UE zredukuje o 90 procent import rosyjskiej ropy, a jednocześnie bardzo szybko zmniejsza import gazu.

UE zredukuje w tym roku import rosyjskiej ropy o 90%

„Sankcje objęły 1200 osób i 98 podmiotów w Rosji, a także znaczącą liczbę sektorów rosyjskiej gospodarki”– podkreślił.

Jak zaznaczył Borrell, skuteczność sankcji, uchwalonych w koordynacji z członkami G7, wzmacnia fakt, że ponad 40 innych krajów, w tym kilka tradycyjnie neutralnych, wprowadziło podobne kroki.

Położył nacisk na to, że do końca tego roku UE zredukuje o 90 procent import rosyjskiej ropy, a jednocześnie bardzo szybko zmniejsza import gazu.

„Prawdopodobnie Putin wierzył, że Europa nie odważy się wybrać drogi sankcji ze względu na swoje energetyczne uzależnienie” – dodał szef dyplomacji UE.

Sankcje

Sankcje mają duży wpływ na rosyjską gospodarkę

Jak stwierdził, sankcje mają bardzo duży wpływ na rosyjską gospodarkę, w tym na sektor produkcji broni oraz transport lotniczy z powodu braku części zamiennych do samolotów.

“W obliczu inwazji na Ukrainę zaczęliśmy przechodzić od słów do czynów, pokazując, że Europa, jeśli jest sprowokowana, jest w stanie odpowiedzieć. Ponieważ nie chcemy być na wojnie z Rosją, sankcje gospodarcze są teraz głównym punktem tej odpowiedzi. Już zaczynają przynosić efekty i będą one jeszcze większe w najbliższych miesiącach” – napisał Borrell.

Czytaj też: USA: zamroziliśmy 330 miliardów dolarów należących do Rosji

PAP/fot.Twitter/Pixabay